Novi slovenski veleposlaniki z delom letos začenjajo v ZDA in pri Združenih narodih v New Yorku, v Rusiji, v Nemčiji, Avstriji, na Madžarskem, Slovaškem, v BiH, na Kosovu, v Švici, na Nizozemskem, v Belgiji, na Danskem in pri Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), so z zunanjega ministrstva sporočili za STA.

Maja, ko je vlada na zaprti seji potrjevala imenovanja novih veleposlanikov, ki naj bi z delom začeli septembra letos, se je sicer govorilo o 17 imenovanjih.

Postopek imenovanja je medtem končan za veleposlanike Andreja Logarja, Marto Kos Marko, Primoža Šeliga, Toneta Kajzerja in Andreja Rahtena.

Marta Kos Marko, dolgoletna novinarka in nekdanja podpredsednica GZS, bo prevzela veleposlaniški položaj v Berlinu. Andrej Rahten, ki je zaposlen na MZZ, v obdobju prve vlade Janeza Janše pa je bil premierov svetovalec za zunanje zadeve, odhaja na Dunaj.

Kajzer na Dansko

Tone Kajzer - nekdanji veleposlanik na Finskem, v zadnji Janševi vladi pa državni sekretar v kabinetu premiera, ki je lani za nekaj mesecev iz rok zunanjega ministra Karla Erjavca tudi prevzel reševanje vprašanja varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke s Hrvaško - postaja nov veleposlanik na Danskem.

Primož Šeligo, nazadnje veleposlanik v Ukrajini, bo novi veleposlanik v Rusiji, Andrej Logar gre na stalno predstavništvo pri ZN v New Yorku, že od maja pa je tudi znano, da v Washington odhaja državni sekretar na MZZ Božo Cerar. Časnik Dnevnik je v četrtek poročal, da ga bo na mestu državnega sekretarja nasledil Bogdan Benko, donedavna veleposlanik na Danskem.

STA je poleg tega neuradno izvedela, da na položaj veleposlanika Slovenija pri OECD v Parizu odhaja Iztok Jarc, bivši minister za kmetijstvo ter veleposlanik v Izraelu in nazadnje v Veliki Britaniji. Na tem mestu bo nasledil Andreja Ranta, ki naj bi se upokojil v skladu z zakonom za uravnoteženje javnih financ (Zujf).

Rant, ki je bil v preteklosti viceguverner Banke Slovenija, je bil sicer rojen leta 1946 - enako kot Dimitrij Rupel, ki se je moral prav tako s koncem julija v skladu z Zujfom upokojiti in predčasno zapustiti položaj generalnega konzula v Trstu.