Namesto dveh približno 70 metrov visokih stolpnic na Bavarskem dvoru danes Ljubljano »krasita« začasno parkirišče na eni in globoka gradbena jama na drugi strani Slovenske ceste. Eden od vlagateljev, ki je nameraval zgraditi stolpnico S1 ob nekdanji stolpnici SCT, je poleti 2011 šel v stečaj. V Immorentu Ljubljana, ki bo gradil City tower Severna vrata na drugi strani ceste, pa se za zdaj ne želijo lotiti gradnje, ker so razmere trenutno neprimerne, je povedal vodja projekta Damijan Kodelja.

Stečajnemu upravitelju družbe S1 Bojanu Klenovšku je junija sodišče dovolilo, da nepremičnino z izkopano gradbeno jamo, projektno dokumentacijo za izvedbo in gradbenim dovoljenjem poskuša prodati z zbiranjem nezavezujočih ponudb. Sodišče je ocenilo, da je tak način prodaje primeren, saj da bo Klenovšek na podlagi povpraševanja lahko ugotovil, koliko je realna vrednost nepremičnine glede na trenutno stanje na nepremičninskem trgu. Ravno prodaja finančno stabilnemu vlagatelju bi bila po Klenovškovem mnenju najboljša rešitev za odpravo gradbene jame na križišču Slovenske in Tivolske ceste, saj bi novi lastnik lahko končal projekt.

Občina bo dovolila gradnjo po fazah

K lažji prodaji zemljišča pa bi utegnila pomagati odločitev Mestne občine Ljubljana, da pripravi spremembe in dopolnitve občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje, kjer leži zemljišče družbe S1. Alenka Pavlin z mestnega oddelka za urejanje prostora je pojasnila, da bo občina s spremembo prostorskega akta dovolila etapno gradnjo. Pavlinova je pojasnila, da bo spremenjeni prostorski načrt v prvi fazi dopuščal le gradnjo kletnih etaž in ureditev javne površine nad njo, s čimer bi bodoči vlagatelj zapolnil že več let odprto gradbeno jamo, »ki kazi podobo mesta in povzroča različne motnje v neposredni okolici«, je povedala Pavlinova. Gradnjo objekta nad kletjo pa bo vlagatelj lahko nadaljeval pozneje, ko bo imel za to dovolj denarja, so pojasnili na občini.

Priprava sprememb in dopolnitev prostorskega načrta bo potekala po skrajšanem postopku, ker ne gre za večje spremembe. Mestna občina bo najprej morala pridobiti smernice nosilcev urejanja prostora, nato pa bo pripravila osnutek sprememb. Mestni svetniki naj bi o predlogu sprememb odločali najhitreje v roku šestih mesecev po začetku njihove priprave. Spomnimo, da je Klenovšek zemljišče, na katerem je izkopana gradbena jama, pokušal prodati že dvakrat. Pri obeh poskusih prodaje pa ni prejel niti ene ponudbe, kljub temu da je v drugem poskusu izhodiščno vrednost znižal za skoraj 1,7 milijona na 3,9 milijona evrov.

Začetek gradnje odvisen od razmer na trgu

Čeprav je na spletni strani Immorenta začetek gradnje Severnih vrat na drugi strani Slovenske ceste predviden za letos, ti podatki niso aktualni. Kodelja je zagotovil, da je začetek gradnje Severnih vrat odvisen od razmer na trgu nepremičnin. Glede na to, da se te po njegovih pričakovanjih v naslednjih dveh letih ne bodo spremenile, v tem času ne gre pričakovati gradbenih strojev ob Telekomovi poslovni stavbi na Bavarskem dvoru.

Velja spomniti, da bi po prvotnih načrtih Immorentova stolpnica morala že stati, a je več dejavnikov upočasnilo ta približno 50 milijonov evrov vredni projekt. Najprej je imel Immorent težave s pridobivanjem dela zemljišč, ki je bil v denacionalizacijskem postopku, nato je moral čakati pol leta na okoljevarstveno soglasje agencije za okolje. Prejeli so tudi dve pritožbi zoper gradbeno dovoljenje, ki pa sta bili zavrnjeni, in dovoljenje je decembra lani postalo pravnomočno. Immorent je že poskušal tudi izbrati gradbeno podjetje, ki bi zgradilo stolpnico. A ker je v vmesnem času veliko izvajalcev, ki so sodelovali na tem razpisu, propadlo oziroma sedaj niso več zmožni graditi takšnega objekta, je Kodelja napovedal, da bodo razpis za gradbinca ponovili, ko bo znan začetek gradnje.