Pokojninski skladi, ki so jih v zadnjih dveh letih pretresali množični predčasni izstopi zavarovancev in odliv premoženja v skupni vrednosti blizu pol milijarde evrov, si lahko letos nekoliko oddahnejo. Po pričakovanjih se je dinamika izstopov z redkimi izjemami upočasnila, višini sredstev, s katerimi skladi upravljajo, pa se še naprej povečuje.

Z manj izstopi se še naprej zvišuje tudi skupna vrednost sredstev v upravljanju. Tako so skladi 11 različnih izvajalcev konec junija letos razpolagali z okoli 2,276 milijarde evrov premoženja, veliko večino naloženega v domače in tuje obveznice. Od začetka leta se je ta številka povečala za blizu 23 milijonov evrov, k čemur sta največ prispevala sklad javnih uslužbencev ZVPSJU in sklad za beneficirane poklice oziroma za poklicne pokojnine SODPZ. Donosi skladov so podobno kot prejšnje četrtletje večinoma pozitivni, vendar nekoliko nižji. Kljub temu večina na dolgi rok presega zajamčene donosnosti, ki segajo od 1,9 do 2,3 odstotka letno.

Štafeto največjega osipa prevzela Moja naložba

Če je bila v lanskem letu rekorderka po izrednih izplačilih Modra zavarovalnica, saj jih je beležila skoraj deset tisoč v skupni višini 77 milijonov evrov, ta neslavni naziv v prvem polletju letos pripada Moji naložbi. Pokojninsko družbo iz Maribora je namreč doletel večji osip kot v celotnem lanskem letu, ko je izredni dvig sredstev v višini 17,4 milijona evrov zahtevalo malo manj kot 3000 zavarovancev. Gre za 4500 izstopov, med katerimi je 600 zavarovancev takih, ki so določen del sredstev zadržali na osebnih računih. Kljub temu so skupaj iz Moje naložbe odnesli 28,5 milijona evrov.

Od večjih izvajalk dodatnega pokojninskega zavarovanja omenimo še Pokojninsko družbo A, kjer je sredstva tako v obliki rente kot v enkratnem ali večkratnem izplačilu dvignilo 7437 zavarovancev. Od tega jih je dobrih 6800 z računov dvignilo 31,6 milijona evrov. Do konca junija letos so medtem zabeležili 2516 izstopov, od tega 2152 izrednih. Po drugi strani se je za izredni izstop iz zavarovanja v Prvi osebni zavarovalnici od začetka leta 2011 odločilo skupno 13.500 oseb, pri čemer samo lani 8100 in letos 3000. Tudi v Skupni priznavajo visoke izredne dvige. »V obdobju od začetka januarja 2012 do konca junija 2013 se je za izredno prenehanje zavarovanja in dvig zbranih sredstev skupaj odločilo 30,3 odstotka od vseh zavarovancev, število zavarovancev pa se je zaradi ponovnih vključitev zmanjšalo za 15,3 odstotka,« so povedali v pokojninski družbi.

Pokojninskih rent že več kot 8000

Bolj spodbudna sta podatka o povečanem številu sklenitev pokojninskih rent, četudi pospešenih, pri katerih je denar v celoti izplačan v roku nekaj let. Če so imeli upravljalci konec leta 2012 sklenjenih od 6000 do 6500 rent, se je ta številka v prvih šestih mesecih letos povečala še za dodatnih več kot 2200. Še vedno je sicer opaziti trend, da se domala vsi zavarovanci, ki zahtevajo izredno prenehanje zavarovanja in so še vedno zaposleni pri istih delodajalcih, ponovno vključijo v sistem zbiranja sredstev. To so nam med drugim povedali v Skupni, kjer imajo trenutno 62.341 zavarovancev, in Pokojninski družbi A, kjer za starostno pokojnino varčuje slabih 40.000 ljudi. Zato pa upravljalci ne opažajo le množičnih dvigov, ampak tudi prihod novih zavarovancev. Tako so v Moji naložbi v letu 2012 na novo pridobili 2924 kolektivnih zavarovancev, tudi od konkurence, letos pa že okrog 2200. Prva je medtem v lanskem letu privabila okoli 3100 novih zavarovancev, v letošnjem pa že 2250. Pri Skupni je številka še nekoliko višja. Od začetka leta 2012 so na novo pridobili 12.231 zavarovancev. V kolikšni meri gre pri tem za prehod med posameznimi izvajalci, je težko oceniti.

Triglav in Abanka skrivata podatke pred javnostjo

Dogajanje na trgu dodatnih pokojninskih zavarovanj je vse težje oceniti, saj nekateri upravljalci, tudi večji, vedno bolj skrivajo podatke o izstopih in o tekočem dogajanju. In to kljub dejstvu, da v njihovih skladih varčuje nekaj tisoč ali nekaj deset tisoč ljudi. Pri enih gre za poslovno skrivnost, spet drugi se odgovoru enostavno izognejo. Med njimi so Zavarovalnica Triglav in Abanka Vipa (največji lastnik Triglav), pa tudi Generali. Večina drugih nima posebnih težav z razkrivanjem podatkov javnosti, pri čemer gre pri transparentnosti med drugim pohvaliti Modro zavarovalnico, Mojo naložbo in Pokojninsko družbo A.