"Ministrova izjava je za upokojence žaljiva," je na današnji novinarski konferenci dejal sekretar Sindikata upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Miloš Mikolič. Spomnil je na interventne ukrepe, ki so posegli v usklajevanje pokojnin, na socialnovarstveno reformo, zaradi katere so številni izgubili varstveni dodatek, in na zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je posegel v pravico do letnega dodatka za upokojence.

Mikolič je spomnil na sredino zagotovilo iz kabineta predsednice vlade Alenke Bratušek, da vlada ne bo posegala po ukrepih, ki bi zniževali doseženo raven pokojnin.

Izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukič pa je dejal, da glede na poročilo o razvoju Urada za makroekonomske analize in razvoj pokojnine iz leta v letu izgubljajo realno vrednost. Omenjeno poročilo po Lukičevih besedah navaja, da je bila povprečna neto pokojnina lani v primerjavi z letom prej realno nižja za 3,5 odstotka.

Zaradi ukrepov iz varčevalnega zakona, uveljavljenega maja lani, pa je bilo realno znižanje pokojnin še večje kot v letih prej, je opozoril. Razmerje med starostno pokojnino in povprečno neto plačo tako zdaj znaša le še 62,1 odstotka.

"V Sloveniji je bila stopnja tveganja revščine v letu 2012 za enočlansko gospodinjstvo postavljena na 600 evrov mesečno. Po podatkih za letošnji marec pa je 56 odstotkov upokojencev prejelo pokojnino do 600 evrov," je poudaril Lukič. "Več kot polovica upokojencev torej živi pod pragom tveganja revščine," pravi.

Lukič je spomnil tudi na socialno reformo, uveljavljeno z letom 2012, zaradi katere se je število prejemnikov varstvenega dodatka znižalo za dobre tri četrtine. Mikolič je pri tem navedel, da je vlada samo na račun varstvenega dodatka prihranila že več kot 35 milijonov evrov.

Protest proti Čuferjevi izjavi so v četrtek že izrazili v Zvezi društev upokojencev Slovenije. V Zvezi sindikatov upokojencev Slovenije pa se z ministrom strinjajo, če ima v mislih varčevanje pri "privilegiranih pokojninah". Če pa meni, da je treba varčevati pri vseh upokojencih, tudi tistih, ki so vplačevali v pokojninsko blagajno, temu nasprotujejo.

Minister za finance Uroš Čufer je v četrtek ponovil, da bodo morali tudi upokojenci prispevati k delitvi bremen krize. "Čas je, da se začnemo pogovarjati tudi o tem," je dejal. O dodatnih ukrepih, ki bodo na izdatkovni strani proračuna, je sicer razmišljal že v sredinem odzivu na priporočila iz Bruslja. Menil je, da se bo med drugim treba nujno lotiti vprašanja pokojnin. "Doslej so že vsi ostali segmenti prebivalstva prispevali k delitvi bremena te krize," je dejal.