“Bi” spremenite v “GREM”!

Kot prva je na oder stopila strastna popotnica Lara Garvas, ki je na določeni točki svojega življenja “bi” spremenila v “grem” in pri 18 letih prvič sama odpotovala v Indonezijo. Denar za potovanja je zaslužila z različnimi deli po celem svetu. Poudarila je, da nas da potovanje vedno stane toliko, kot so drage naše potrebe. Njej so potovanja prinesla iznajdljivost, prilagodljivost in odprtost vsemu – tudi živim ličinkam, ki jih je jedla – zbranim pa je na koncu svetovala: “Brcnite BI v rit in pojdite!”

Žiga Vrtačič je na oder stopil z veliko prozorno škatlo zamaškov in gledalci so morali preko spletne strani ugibati, koliko jih je. Ocena obiskovalcev je bila skoraj točna in na ta način je Žiga predstavil pomen in moč spletne participacije. Poudaril je, da potrebujemo vsakodnevno spletno odločanje o posameznih vsebinah in ne glasovanja v paketih, kar je tudi glavna ideja projekta Danes je nov dan, kjer sodeluje že od začetka.

O Zvezdi, tako svoji kot tudi tisti pri Kongresnem trgu, je spregovorila Urška Šefman Sojer. Poudarila je, da je bilo na začetku ustvarjanje Zvezde veliko težje, spominja se prenašanja tort iz pokvarjene peči domov, kjer jih je pekla tako dolgo, da so zjutraj vse slaščice čakale na goste. Bila je natakarica, slaščičarka, nabavnica, administratorka in še kaj. Danes se njeno največje zadovoljstvo skriva v očeh gosta, ki liže zaslužen Zvezdin sladoled ali se sladka z okusno tortico.

Delohobik – zabrisane meje med delom in hobijem

Tine Lugarič je delohobik. S tem izrazom je v svojem življenju zabrisal mejo med delom in hobiji. Poudarja, da moramo iz hobijev, kjer smo najbolj iskreni, pristni in predani, črpati energijo in jo prenašati tudi na ostala, bolj resna področja. Sam je v delo kreativca prenesel kar nekaj svojih hobijev – skateboarding, saj sem mu tudi na delovnem mestu pojavljajo prepreke, ki jih mora preskočiti; rapanje, ki ga je pred kratkim vpeljal v eno svojih večjih oglaševalskih kampanj ter borilne veščine, ki so mu prinesle red, disciplino in vztrajnost.

Toni Cahunek na začetku ustvarjanja dokumentarnih filmom ni imel denarja, a se je držal načela “Če nimaš budgeta, poskrbi, da nimaš stroškov”. Njegov prvi uspeh je bil dokumentarni film o konoplji, ki je bil sprva predvajan za ožje občinstvo in njegova dva mentorja magistrske naloge v Kinoteki, kasneje pa je film priromal tudi na RTV Slovenija. Toni je poudaril, da je veliko stvari potrebno narediti zastonj in sam, preden jih lahko delaš tako, kot je treba. In še: “Izkušnje so najboljša šola, samo šolnina je draga.”

Z Glasom mladih je na oder kot naslednja govorka stopila Kaja Cunk, ki se je aktivacije mladih lotila na prav poseben način – s snemanjem didaktičnega filma Glas mladih. Ta je danes preveden v sedem jezikov in kar je najbolj pomembno, film je mladim všeč. Kaja je zaključila, da je s filmom želela dati mladim nekaj za razmislek, saj je čas, da nam zaupanje vrnejo tisti, ki so nam ga vzeli. Čas je namreč, da se mladi aktivirajo za to, da ga bodo spet imeli.

Danaja Vegelj je “poklicna deklica za vse” – že v času študija se je iz študentke kmalu prelevila še v novinarko, piarkovko in stilistko. Da ti uspe, si moraš reči “znam, zmorem, hočem” in biti trmast in motiviran. V svojem življenju marsikdaj ni vedela, v kaj se spušča, ampak zaključila je, da je v življenju čim večim stvarem dobro reči JA - če ne greš, namreč nimaš zgodbe, ki bi jo delil.

Jan Šilec na svoje življenje PMK (po možganski kapi) gleda kot na novo priložnost. Po prebujanju iz umetne kome so mu sprva po glavi šinila vprašanja: “Zakaj jaz? Kaj sem naredil narobe?” A je to kmalu izklopil in začel razmišljati o sebi in o tem, da mu ostaja prihodnost in da je preteklost le še bled spomin. Iz dneva v dan se je trudil in napredoval, da bi s tem ljudem okrog sebe prevzel breme, na katerega so se sicer že pripravili – skrb zanj. Danes je vsak njegov samostojen podvig ogromno priznanje, ki mu vsakič znova dokaže, da lahko zmore in gre naprej.