Če bo lastnik družbe Diners Club Slovenija Tomaž F. Lovše še naprej zaman čakal na prejetje kupnine od prodaje Diners Cluba Italia, je težko verjeti, da bi lahko sam zakrpal domnevno finančno luknjo v poslovnem sistemu ponudnika plačilnih kartic. To bi mu težko uspelo tudi s prodajo premoženja v tujini: podjetja na Britanskih Deviških otokih, prestižne jahte v Monaku in vile na Floridi. Slednja je namreč po naših informacijah pod 8,4 milijona ameriških dolarjev vredno hipoteko First National Bank of the Gulf Coast s Floride.

Tudi iz pregleda podjetij v Sloveniji, ki jih obvladuje Lovše, ni mogoče razbrati, kje bi lahko Lovše našel 25 milijonov evrov, ki jih Diners Club Slovenija po dostopnih podatkih dolguje trgovcem. Če namreč odštejemo že omenjeni italijanski Diners in izolsko podjetje Dinit, ki ju je po lastnih navedbah že prodal, Lovše v Sloveniji obvladuje zgolj še dve podjetji: DC Finance in T. F. Lovše.

Stanovanje Lovšetovih pod zemljiškim dolgom

Obstoj prvega je tesno povezan z usodo družbe Diners Club Slovenija. DC Finance je namreč podjetje, ki za slovenski Diners od leta 2011 opravlja storitve obročnega poslovanja, pri čemer je kapitalsko močno podhranjeno. Na zadnji dan lanskega leta je imel DC Finance ob dobrih 100.000 evrih kapitala za več kot 28 milijonov evrov kratkoročnih obveznosti. Tudi podjetje T. F. Lovše, ki se je pred leti ukvarjalo s prodajo plovil, posluje v rdečih številkah. V bilancah beleži za 4,7 milijona evrov nepokrite izgube iz preteklih let. Višina njegovih kratkoročnih finančnih obveznosti (5,8 milijona) pa se je lani močno približala vsoti premoženja (8,8 milijona), katerega del je tudi 34 metrov dolga jahta tipa leopard.

Po naših podatkih Lovše, ki je v petek zatrdil, da za Dinersove obveznosti jamči tudi z 12 milijoni evrov osebnih poroštev, v Sloveniji nima drugega premoženja. Uradna lastnica 205 kvadratnih metrov velikega stanovanja v Zupančičevi jami v Ljubljani je njegova soproga Anita Tunjič Lovše. Slednja ga je v začetku leta 2008 kupila od podjetja T. F. Lovše. Pred morebitnimi upniki ga je v maniri številnih domačih poslovnežev že junija lani zavarovala z vpisom 750.000 evrov zemljiškega dolga. Ta je v lasti neznanega imetnika zemljiškega pisma. Iz zemljiške knjige je obenem razvidno, da sta zakonca Lovše že lani stanovanje dvakrat zastavila za kavcijsko zavarovanje pri konzorciju domačih zavarovalnic, s katerim so te do junija lani jamčile za izpolnitev njenih obveznosti. Mimogrede, Lovše naj bi v Ljubljani z družino preživel več mesecev v letu, čeprav uradno ni davčni rezident naše države.

Na Lovšetovi vili za 8,4 milijona dolarjev hipotek

Druga zgodba je tujina. Tam ima Lovše na voljo tri karte. Na videz najmočnejša je luksuzna vila na zahodni obali Floride, za katero je poleti 2009 odštel 14 milijonov dolarjev. A dokumenti, ki jih imamo v uredništvu, kažejo na to, da je nakup, ki ga je izpeljal prek svojega ameriškega podjetja DC Invest, v precejšnji meri financiral s posojili.

Natančneje, vsaj deset milijonov dolarjev si je izposodil pri dveh virih: pet milijonov evrov pri floridski TIB Bank, enako vsoto pa je DC Investu posredno posodil kar Diners Club Italia, ki je kupil obveznice floridskega podjetja. To je po Lovšetovem zatrjevanju že leto dni pozneje denar vrnilo. Ker DC Invest prihodkov iz poslovanja nima, ni jasno, ali si je denar morda izposodil pri kateri od drugih družb iz Lovšetovega imperija.

Medtem je Tomaž Lovše posojilo, ki ga je najel pri floridski TIB Bank, vrnil v začetku lanskega leta. Takrat je prek DC Investa najel dve novi posojili (eno od njiju zapade leta 2042), First National Bank of the Gulf Coast pa mu je na vilo skupno vpisala za 8,4 milijona dolarjev (6,5 milijona evrov) hipotek. Četudi bi se Lovše odločil prodati vilo, ki jo eden od tamkajšnjih nepremičninskih posrednikov vrednoti na okoli 15 milijonov dolarjev, bi šel pomemben del kupnine za poplačilo banke.

Kaj še lahko proda Lovše?

»To so špekulacije, ki jih ne želimo komentirati, ker bo do prodaje Diners Cluba Italia in Dinita zagotovo prišlo,« so nam včeraj na slovenskem Dinersu odgovorili na vprašanje, ali Lovše razmišlja tudi o prodaji DC Investa in drugih naložb.

Kaj bi torej Lovše lahko še prodal? S soprogo imata na zahodni polobli še dve podjetji. V vili na Floridi ima od maja lani sedež podjetje Resort of Naples AT. Njegova direktorica je Anita Tunjič Lovše, ki je že leta 2011 podjetje s podobnim imenom nekaj mesecev vodila skupaj s Špelo Peterlin, eno od vodilnih v tako imenovani Happy sekti, samooklicanem gibanju za širitev »pozitivne energije«, ki mu več domnevno opeharjenih sledilcev očita nezakonito poslovanje. Koliko je vredno ameriško podjetje Lovšetove soproge, iz javno dostopnih virov ni mogoče ugotoviti.

Na Britanskih Deviških otokih pa domuje Findale Enterprises Limited. Gre za krovno podjetje v Lovšetovem poslovnem sistemu, ki ima za 1,2 milijona dolarjev osnovnega kapitala. A četudi bi ga Lovše sklenil prodati in s tem dokončno zapustiti Dinersovo ladjo, bi pri tem naletel na najmanj dve oviri. Prvič, gre za finančni holding, njegovi edini znani prihodki pa so nakazila, ki jih prejema (in vrača) iz sistema Diners. To posledično pomeni, da Findale stoji ali pade na usodi »motorja« sistema, družbe Diners Club Slovenija. Lovše torej podjetja s Karibov ne more prodati, ne da bi pred tem rešil težave, povezane z Dinersom. Te pa se, kot je razbrati iz odločbe sveta Banke Slovenije, očitno nanašajo tudi na Findale. Pri nacionalnem bančnem regulatorju so namreč pojasnili, da so Dinersu že pred časom odredili, da mora omejiti dejavnosti družbe, ki niso povezane z opravljanjem plačilnih storitev. S tem pa so verjetno imeli v mislih tudi nakazila med povezanimi podjetji iz sistema.

Neuradno: Lovše v Monaku prebiva kot najemnik

In drugič, še vedno ni povsem jasno, do kolikšnega deleža podjetja Findale je sploh upravičen Lovše. Poročali smo že, da je lastništvo 40 odstotkov delnic tega holdinga predmet tožbe, ki jo je zoper Lovšeta na Britanskih Deviških otokih vložila nekdanja predsednica uprave Diners Cluba Italia Barbara Lovše Sodnik, sicer sestra Tomaža Lovšeta.

Vsaj iz javno dostopnih virov ni mogoče izvedeti, ali in kolikšno premoženje ima Lovše poleg že prej omenjene jahte v Monaku. Tam uradno stalno prebiva v stanovanju v eni od stavb tik ob dveh prestižnih hotelih. Po neuradnih informacijah sicer Lovše v Monaku stanovanje najema.

V Dinersu so nam včeraj na vprašanje o Lovšetovih osebnih poroštvih zatrdili, da razpolagajo z dovolj terjatvami, ki bi ob unovčevanju omogočale poplačilo tako bank upnic kot samih prodajnih mest. »Še enkrat poudarjamo, da delamo vse, da do tega ne pride. Če pa bi prišlo do aktivacije jamstev, bi seveda banke imele pravico terjati tudi Tomaža Lovšeta,« so dodali.