Kot je za STA pojasnil odvetnik Dejan Marković, sicer zagovornik direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča, je Leban danes govoril predvsem o kontaktih, načeloma pa da je zgolj potrdil tisto, kar se je že vedelo iz medijev.

Leban je na današnjem zaslišanju pojasnil, da pozna vse obdolžence razen Toneta Krkoviča, ki da ga ni nikoli srečal in z njim tudi nikoli ni sodeloval, in Walterja Wolfa, je poročal spletni portal Planet Siol.net. Ker nobena od strank za pričo ni imela vprašanj, je Lebanu sodnica predočila nekaj izjav oziroma zapisov že zaslišanih prič.

Po Lebanovih navedbah ga je kot direktorja podjetja Leban&Leban Wolfgangu Reidlu predstavil Jure Cekuta. "Riedl mi je povedal, da iščejo proizvajalca oziroma proizvode, ki bi bili zanimivi za finski trg, zato sem prevzel koordinacijo," je pojasnil in dodal, da je pogodbo s Patrio podpisal po skoraj dveh letih srečevanj s predstavniki Patrie, torej julija 2006. Z Riedlom Leban ni imel pogodbe, čeprav je Riedl to predlagal, poroča omenjeni portal.

Leban: Nikoli ni bilo govora o podkupnini

Med zaslišanjem je Leban pojasnil tudi, da ni imel razloga, da Riedlu ne bi verjel, saj da mu je pokazal vizitko, na kateri je pisalo, da je svetovalec v Patrii. Z Reidlom se je srečal "najmanj desetkrat", saj je njemu in finskim predstavnikom moral poročati o stanju proizvodnje v Sloveniji. Povedal je, da je tudi Cekuta delal za Patrio, in sicer naj bi bil "nekakšen piar", piše Planet Siol.net.

Kot je še pojasnil Leban, ni bilo nikoli govora o podkupnini, njegove storitve so bile plačane odstotkovno, je pa zahteval predujem. "Zahteval sem 100.000 evrov za stroške, dali so jih 60.000," je dejal in zatrdil, da je ta denar imel zgolj zase ter za stroške.

"Meni nikoli niso rekli ali sugerirali, da bi bilo treba koga podkupiti, pa saj to Patrii tudi ni bilo treba, saj so imeli kakovostne izdelke," je dejal Leban. Kot je povedal, je bilo v tistem obdobju zelo nejasno, kdo bi lahko bil parter Patrie, zato so Finci že razmišljali, da bi sami naredili proizvodnjo, a so na koncu le ugotovili, da brez lokalnega partnerja ne bo šlo. "Ko sem jaz podpisal pogodbo s Finci, je bil Rotis že znan. Logično je, da so izbrali Rotis, saj drugih ni bilo," je še povedal Leban. S Črnkovičem se je sicer srečal le enkrat, in sicer na kavi, kjer je bil prisoten še Andrey Mladenov iz Patrie, je dodal.

Janša danes na sojenju

Na sojenje sta danes prišla le nekdanji premier Janez Janša in direktor Rotisa Ivan Črnkovič, Anton Krkovič pa svojega izostanka ni opravičil. Jože Zagožen je zaradi hudih zdravstvenih težav začasno izločen iz postopka, za Walterjem Wolfom pa je razpisana mednarodna tiralica.

Na ljubljanskem okrajnem sodišču je bila sicer večina dokaznega postopka že izvedena, sojenje pa se počasi bliža koncu. Nadaljevalo se bo 13. maja, za zdaj pa je predvideno branje listin, je za STA potrdil Marković.

Sojenje Janezu Janši, Jožetu Zagožnu, Tonetu Krkoviču, Ivanu Črnkoviču in Walterju Wolfu se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra 2011. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Vseh pet očitke zanika.