Banke pa še naprej zmanjšujejo posojilno dejavnost. Obseg posojil nebančnemu sektorju je bil februarja medletno manjši za 8,2 odstotka, pri čemer se je obseg posojil gospodarstvu skrčil za 11,7 odstotka, obseg kreditov gospodinjstvom pa za 2,7 odstotka.

Po drugi strani so banke za 19,8 odstotka povečale posojanje državi, je razvidno iz poročila Banke Slovenije o poslovanju bank v tekočem letu.

Po januarskem zmanjšanju obsega bilančne vsote bank za 0,2 odstotka se je ta februarja malenkost povečala. Znašala je dobrih 46 milijard evrov, kar je 5,5 odstotka manj kot februarja lani.

S februarskimi podatki o poslovanju slovenskih bank se je že v torek seznanil svet Banke Slovenije. Kot je ugotovil, je bilo poslovanje bank tudi februarja pod vplivom ključnih dejavnikov iz preteklega leta: nadaljeval se je trend odplačevanja obveznosti bank do tujine, posojilna dejavnost pa se še naprej krči.

V letošnjih prvih dveh mesecih so banke ustvarile osem milijonov evrov dobička po obdavčitvi, kar je dobra tretjina dobička iz enakega obdobja lani. Leto 2012 so sicer banke končale s 746,6 milijona evrov skupne izgube.

Banke so v prvih dveh mesecih letos poročale o nekaj nižjih bruto dohodkih. Ti so znašali slabih 190 milijonov evrov, kar je 14,5 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.

Skupno število podjetij z zamudami pri plačilu obveznosti do bank se je od lanskega decembra do konca letošnjega februarja malenkost povečalo na 5707, s tem pa se je povečal tudi delež neplačnikov. Teh je zdaj že 22,5 odstotka vseh, v povprečju pa s plačili zamujajo 535 dni.

Največ podjetij, ki so konec februarja zamujala s plačilom obveznosti do bank, je bilo iz trgovske panoge, sledijo gradbeništvo in predelovalne dejavnosti. Najvišji delež zamudnikov med vsemi podjetji v svoji panogi pa še naprej beleži gradbeništvo, kjer je bilo neplačnikov kar 38,2 odstotka. Sledijo dejavnosti finančnega posredništva, poslovanja z nepremičninami in gostinstva s približno 30-odstotnimi deleži zamudnikov v panogi.

Delež terjatev z zamudami nad 90 dni med vsemi terjatvami je februarja znašal 14,5 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke več kot konec leta 2012. Samo med podjetji je delež slabih terjatev pri 24,2 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke več kot ob koncu lanskega leta.