Vlada je namreč v četrtek ugotovila, da je bil z odločbami o dodelitvi koncesij za izvajanje javne službe v visokem šolstvu, ki jih je marca izdala vlada Janeza Janše v času opravljanja tekočih poslov, kršen zakon v škodo javnega interesa. Zato zdajšnja vlada od državnega pravobranilstva zahteva vložitev tožbe pred upravnim sodiščem za odpravo teh odločb.

Univerza v Mariboru se popolnoma strinja z ugotovitvijo vlade in pozdravlja odločitev, da se vloži tožba. Kot so še sporočili za STA, se ob tem veselijo, da nova vlada na ta način dokazuje razumevanje odgovornosti za nadaljnjo rast kakovosti javnega visokošolskega izobraževanja.

"Dokazuje tudi voljo, da se hitro in odločno spoprime z odprtimi vprašanji glede ustanavljanja in predvsem glede javnega financiranja zasebnih visokošolskih zavodov, na kar je posebej opozorila rektorska konferenca v svojem pismu predsednici vlade z dne 14. marca letos," so zapisali na mariborski univerzi.

Podobnega mnenja je tudi rektor Univerze v Ljubljani Stanislav Pejovnik. "Tako dejanje pozdravljamo in menimo, da bi bilo potrebno pod drobnogled vzeti še kako drugo odločbo, ki podarja izbranim zasebnikom finančna sredstva," so za STA sporočili iz Pejovnikovega kabineta.

Štrukelj: tožba za odpravo koncesij je nujna

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa dodaja, da je vložitev tožbe za odpravo koncesij, ki so bile podeljene zasebnikom v visokem šolstvu, nujna, ker bi sicer država, kot je sporočil za STA, "legitimirala tudi najbolj očitno zlorabo oblasti in javnih sredstev, našega skupnega denarja, za zasebne interese oblastnikov".

Štrukelj meni še, "da se v Sloveniji ne more nič spremeniti na bolje, dokler bo sprejemljivo, da oblast obstaja za to, da si oblastniki in njihovi prijatelji okrepijo materialni položaj in družbeni vpliv".

Rektor Univerze v Novi Gorici Danilo Zavrtanik pa je glede njim podeljene koncesije za izvajanje podiplomskega študijskega programa druge stopnje Okolje, ki jim jo je podelila vlada prejšnji mesec, za STA izpostavil preteklo napako.

"Naša koncesija je absolutno upravičena in gre za popravo napake, ki je bila storjena leta 2007, ko smo univerzitetni študijski program bolonjsko predelali na prvo in drugo stopnjo. Univerzitetni program je imel koncesijo, ki bi se morala prenesti na prvo in drugo stopnjo," je pojasnil Zavrtanik in dejal, da je takratni minister Gregor Golobič koncesijo prenesel samo na prvo stopnjo, na to napako pa so vseskozi od takrat opozarjali.

Zavratnik: Če se bo nam ta koncesija spet odvzela, bo že drugič storjena napaka

Minister Žiga Turk je napako, kot pravi rektor novogoriške univerze, odpravil na način, ki po njegovem mnenju morda niti ni bil potreben, saj bi bilo dovolj, da bi s sklepom ugotovil, da je bila storjena napaka, in za to ne bi objavljal razpisa.

"Če se bo nam ta koncesija spet odvzela, bo že drugič storjena napaka. Lahko da bo odvzeta iz pravnih ali kakšnih drugih razlogov, ampak jaz še vedno pričakujem, da če se bo to zgodilo, da bo potem sedanji minister razumel to napako, ki je bila storjena, in jo bo potem vsaj on popravil," je dejal Zavrtanik, ki pa pravni vidik sprejete odločitve prejšnje vlade težko komentira, saj, kot pravi, ne ve, kaj vlada v odhajanju lahko naredi in česa ne.

Dekan Visoke gospodarske šole s sedežem v Celju Gašper Gantar pa za STA ugotovitev in odločitve vlade ne komentira, je pa sporočil, da šola trenutno izvaja študijski program samo v obliki izrednega študija, saj nima zagotovljenih virov za izvedbo rednega načina študija. S koncesijo za izvajanje rednega študija pa bi okrepili študijski in raziskovalno-razvojni potencial šole in tako še povečali vpetost šole v regijsko in širše nacionalno in mednarodno okolje, meni Gantar.

Zato so se, kot navaja, na razpis za dodelitev koncesije tudi prijavili in na njem bili uspešni. Ob tem izpostavlja še socialni vidik približanja kraja študija potencialnim študentom, zagotovljen potencial bodočih študentov in povezovanje z gospodarstvom. Visoka gospodarska šola v Celju je dobila koncesijo za dodiplomski visokošolski strokovni študijski program prve stopnje Sodobno proizvodno inženirstvo.