Potem ko se minuli petek kljub dogovoru s sokrajani podjetje Papir servis ni preselilo, življenje v Mostah po starem teče naprej. Skoraj po starem. V javnem podjetju Snaga so povedali, da od 1. marca, ko bi podjetje na tej lokaciji pravzaprav moralo zapreti vrata, pa ni, zbrano odpadno embalažo v deležu, ki pripada Interserohu, prevzema podjetje Gorenje Surovina. To pomeni, da je Snaga za polovico zmanjšala število voženj k Papirju servisu in s tem tudi prepolovila pripeljane količine odpadne embalaže, kar pomeni 150 voženj in 500 ton odpadne embalaže na mesec manj, so opisali na Snagi. Toda zmanjšanje števila tovornjakov ni zasluga ne občine ne Snage, temveč Interseroha, ene izmed družb za ravnanje z odpadno embalažo.

Ker ni jasne slike o selitvi, v Interserohu prekinili sodelovanje

Družba za ravnanje z odpadno embalažo se namreč lahko po lastni presoji odloči, kateremu podizvajalcu bo oddajala odpadno embalažo. »V Interserohu smo se odločili, da bo embalažo, ki jo zbere javno podjetje Snaga, prevzemalo Gorenje Surovina,« je povedala direktorica Interseroha Mateja Mikec. Pravi, da je temu botrovalo dvoje. »Prvič, ker so cene storitev, ki nam jih zaračunava Papir servis, višje od cen storitev Gorenje Surovina in drugič, ker nam Papir servis, ne glede na veljavnost njihovega okoljevarstvenega dovoljenja za lokacijo Pod ježami, ni dal jasne slike in projekcije selitve obrata. Družba Interseroh, ki je trajnostno naravnano podjetje in kjer so ljudje vrednota, ne more več dovoliti, da prispeva k nevzdržnemu položaju stanovalcev na Vodmatu,« je za Dnevnik povedala direktorica Mateja Mikec. Tudi direktor podjetja Gorenje Surovina Jure Fišer je potrdil, da so z družbo Interseroh sklenili dogovor o razširjenem poslovnem sodelovanju, ki vključuje prevzem embalaže od Snage, z dogovorom pa so seveda zelo zadovoljni.

Ob tem je zanimiva trditev, da Papir servis Interserohu ni razkril jasnega načrta selitve iz Most, saj so za Dnevnik še v minulem tednu zatrjevali, da se bodo preselili do junija.

Odpadna embalaža Slopaka še vedno k Papirju servisu

Ker Snaga po zakonu ne more odločati, kateremu podizvajalcu embalažnih družb in na kateri lokaciji bo predajala odpadno embalažo, pa bodo delež odpadne embalaže, ki pripada družbi Slopak, do nadaljnjega vozili k Papirju servisu. »Če bo namesto lokacije Pod Ježami določena druga lokacija, na primer Vevče, bomo odpadno embalažo v sicer zmanjšanem obsegu morali voziti tja,« so še povedali na Snagi. Izbira podizvajalcev embalažnih družb je namreč popolnoma prepuščena embalažnim družbam.

Na Vevčah bodo o Papirju servisu razpravljali v petek

Stanovalci na Vodmatu, ki se že več kot dvajset let kot z mlini na veter borijo s Papir servisom in dokazujejo, da njihova dejavnost ne sodi v to okolje, so pravzaprav praznih obljub o selitvi že navajeni. Na njihove nove obljube, da se bodo preselili do junija, odgovarjajo: »Saj ni toliko važno ali marca ali junija. Samo naj končno že gredo! Pa tudi tega več ne verjamemo!«

Tudi župan Zoran Janković krajane podpira v prizadevanju, da Papir servis čim prej preneha z dejavnostjo v Mostah. Na občini medtem niso odgovorili na vprašanje, kako in ali sploh bodo posredovali, ker v podjetju niso spoštovali dogovora, ki so ga sklenili Janković, direktor podjetja Papir servis Janez Mlakar in sosedje podjetja iz okoliških ulic, da se podjetje preseli iz Most do 1. marca. Poleg tega so v Papirju servisu pred meseci prejeli odločbo inšpektorata, ki jim nalaga, da morajo prenehati s to dejavnostjo na lokaciji Pod ježami. Ker s tem niso prenehali, so že nekaj mesecev v prekršku, kopičijo pa se jim tudi globe. Medtem pa so jim konec februarja na agenciji za okolje izdali okoljevarstveno dovoljenje, s katerim so na Papir servisu zadostili vsem formalnim pogojem za selitev v Vevče.

Krajani Vevč s takim scenarijem seveda niso zadovoljni. »Papirja servisa brez naše vednosti selijo v okolje s povsem neurejeno infrastrukturo. Po že tako uničeni cesti 30. avgusta se bodo dnevno valili še dodatni tovornjaki, smrad in podgane, ki niso bile dobre za Vodmat, se selijo k nam, na območje, na katerem se kanalizacija še vedno zliva naravnost v Ljubljanico,« zatrjuje eden izmed tamkajšnjih besnih krajanov Josip Meden. Na četrtni skupnosti Polje bodo o selitvi razpravljali na izredni seji v petek, ki se je bo udeležil tudi župan in poskušal umiriti strasti.