Kolektivno tožbo so vložili proti Zagrebški, Privredni, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria, OTP, Splitski in Volks banki. Gre za prvo tovrstno tožbo v zgodovini hrvaškega pravosodja.

Pristojno sodišče je obtožbo sprejelo decembra lani, ko je tudi zavrnilo zahtevo potrošnikov, da bi bankama naložili naj potrošnikom spremenijo pogodbe in glavnico posojila vežejo na evro.

Društva potrošnikov zagotavljajo, da je na Hrvaškem več kot 100.000 uporabnikov posojil, ki so vezani na švicarski frank. Med njimi je približno tri četrtine stanovanjskih posojil, za katere so se mesečni obroki od leta 2009 zvišali med 35 in 100 odstotkov zaradi krepitev vrednosti švicarske valute.

Potrošniki izpostavljajo, da so banke enostransko spremenile obrestne stopnje ter da se niso bile transparentne pri predstavitvi posojil, ki so bila vezana na švicarske franke. To bodo poskusili dokazati na štirih obravnavah, ki bodo potekale med 8. in 15. marcem.

Od bank zahtevajo, naj preračunajo kune po tečaju, ki je bil veljaven pri podpisovanju pogodb ter naj tudi obrestne stopnje vrnejo na raven iz časov podpisa pogodb.

Pravni zagovorniki bank so poudarili, da so bile razmere zvišanja tečaja švicarskega franka po letu 2009 po svojem značaju "izredni dogodek".

Sodnik Radovan Dobronić je opozoril, da bi valutna klavzula pri posojilih morala biti izjema in ne pravilo. Povabil je sprte strani naj še enkrat poskusijo priti do dogovora ter je opozoril, da bo postopek verjetno trajal dolgo in bodo na koncu vse strani v postopku imele visoke stroške.