Sindikat vladne agencije Slovenije in anonimna ovadba direktorju Sove Črnčecu očitata nestrokovno in politično kadrovanje na Sovi. Omenjeni sindikat je v dopisu, naslovljenem na nekaj najvišjih predstavnikov v državi, opozoril, da je Črnčec na večino zaradi upokojitev izpraznjenih delovnih mest pripeljal kadre brez ali z malo delovnimi izkušnjami, večina od teh pa naj bi bila zaposlena zaradi pripadnosti "pravi politični opciji". Inšpektorat se je za obisk odločil na predlog sindikata, je danes povedal predsednik komisije Čehovin (PS).

Podobno Črnčecu očita anonimna prijava suma korupcije, naslovljena na Komisijo za preprečevanje korupcije. V prijavi je med drugim zapisano, da obstaja velika verjetnost, da pri zaposlovanju večine kandidatov niso upoštevali njihove strokovne usposobljenosti, temveč so jih zaposlili predvsem zaradi članstva v SDS.

Člani komisije so zato danes sklenili, da bodo sedem dni po prejemu izsledkov inšpekcijskega nadzora sprejeli ustrezne zaključke. Razprava pred prekinitvijo seje pa je bila obširna in plodna, je še pristavil Čehovin in dodal, da je Črnčec na seji primerno sodeloval. Po Čehovinovih besedah je Črnčec zatrdil, da zaposlovanje poteka zakonito, a da bo tudi sam počakal na izsledke nadzora inšpektorata.

Beseda je danes tekla predvsem o očitkih, ki jih navaja sindikat

Beseda je danes tako tekla predvsem o očitkih, ki jih navaja sindikat, pa tudi o temu, ali je sindikat sploh reprezentativen. Ugotovili so, da sindikat izpolnjuje vse zakonske pogoje. Sejo so sklicali ravno zaradi pisanja sindikata, zato so danes ugotovili tudi, da je bil sklic seje upravičen.

Če bi inšpekcijski nadzor pritrdil očitkom, "bo imel direktor Sove težave", je dejal Čehovin. V tem primeru bodo sprejeli določene predloge in jih naslovili na vlado, je še napovedal. Če pa se bo izkazalo, da je zaposlovanje potekalo zakonito, bodo zadevo zaključili s pozivom, naj pristojni poskrbijo za to, da bo delovanje Sove potekalo čim bolj nemoteno, kakovostno in v korist države.

Komisija je sicer začela z novo sejo, na dnevnem redu je razprava o problematiki odtekanja zaupnih podatkov iz Sove. Nujno sejo na to temo so zahtevali koalicijski člani komisije in Rihard Braniselj (DL), in sicer zaradi zapisov v nekaterih medijih, da naj bi v Sovi konec leta 2011 zbirali podatke iz zasebnega življenja oseb iz političnega življenja.