Januarja lani je delež žensk v upravnih odborih podjetij znašal 13,7 odstotka. Do oktobra lani, ko so bili zbrani danes razkriti podatki, je bilo tako doseženo zvišanje deleža za več kot dve odstotni točki.

Jeseni so tako ženske predstavljale 17 odstotkov neizvršnih članov in deset odstotkov izvršnih članov upravnih odborov. Povečanje deleža žensk v upravnih odborih je bilo opaženo v vseh državah članicah EU, razen treh - v Bolgariji, na Poljskem in Irskem.

Komisarka za pravosodje Viviane Reding je nove podatke predstavila na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu, kjer je skupaj s Christine Lagarde, generalno direktorico Mednarodnega denarnega sklada (IMF), govorila na javnem zasedanju o ženskah v procesu sprejemanja gospodarskih odločitev. "Rezultati dokazujejo, da regulativni pritisk deluje. Podjetja končno doumevajo, da ne morejo zanemariti potenciala žensk, če želijo ostati konkurenčna v starajoči se družbi," je poudarila Redingova.

Podatki so obetavni, vendar je do cilja še daleč, ob tem poudarjajo v Bruslju. Četrtina največjih podjetij v EU v svojih upravnih odborih na najvišji ravni namreč še vedno nima žensk.

Komisija je 14. novembra lani predlagala uvedbo 40-odstotnih kvot za nezadostno zastopani spol na položajih neizvršnih članov upravnih odborov podjetij, ki kotirajo na borzi v Evropi, do leta 2020. Javna podjetja, ki kotirajo na borzi, bi ta cilj morala doseči že leta 2018.

Kot dopolnilni ukrep predlog zajema tudi "prilagodljive kvote", to je obveznost, v skladu s katero si morajo družbe, ki kotirajo na borzi, same določiti individualne ciljne deleže, ki jih morajo doseči v zvezi z zastopanostjo obeh spolov na položajih izvršnih direktorjev upravnih odborov. Podjetja bodo morala vsako leto poročati o napredku.

Da bi predlog postal zakonodajni akt, ga morajo sprejeti še Evropski parlament in države članice EU v Svetu.