V sporočilu za javnost sta poslanski skupini SDS in NSi, ki zahtevata sklic odbora kot prvo zahtevo zapisali, naj se sprejme sklep: ''Odbor za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino odločno zavrača vsak pojav sovražnega govora ter pozivanja k nestrpnosti in kot očitno kršitev ustavnih načel in načel medkulturnega dialoga ter vrednot Evropske Unije. Odbor za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino poudarja, da so takšni pojavi posebej zaskrbljujoči, kadar so prisotni v posameznih medijih, na kar so v preteklosti že posebej opozorili med drugimi tudi Ustavno sodišče RS ter pristojne institucije EU.''

Ker nas je omemba sovražnega govora in medkulturnega dialoga v kontekstu političnih demonstracij, ki niso bile usmerjene proti manjšinam ali politično šibkim skupinam v družbi, temveč je šlo za proteste proti županu mesta, malce presenetila, smo poklicali pisarno Varuha za človekove pravice. Namestnik Varuha Jernej Rovšek nam je pojasnil, da te povezave ni mogoče narediti.

Rovšek: Gre za absolutno nesprejemljivo ravnanje politike

Sicer se je možno sklicevati na sovražni govor v kontekstu preganjanja nekoga na podlagi politične pripadnosti, vendar bi bila raba v kontekstu mariborskih protestov bolj sporna. Rovšek je tudi povedal, da zrela politika ne obravnava medijev na tak način. Sklicevanje na sovražni govor in kršenje medkulturnega dialoga v primeru poročanja o protestih pa je po njegovem mnenju precej na meji, saj je svoboda političnega izražanja zaščitena.

''Gre za poseg v delo medijev,'' pojasnjuje Rovšek. ''Politika ne more na tak način vplivati ali celo omejevati delo novinarjev in medijev. Gre za absolutno nesprejemljivo ravnanje.''

Naj spomnimo, podobnih obtožb sovražnega govora so bile pred časom v Rusiji obtožene članice zasedbe Pussy Riot, ki so v moskovski katedrali organizirale politični protest proti Putinu in bile ob tem kritične do njegovega podpornik patriarha Kirila, rusko sodstvo pa jih je obsodilo huliganstva iz sovraštva do verske skupnosti.

SDS, NSi: Odgovornost za potek dogodkov nosijo tudi nekateri mediji

Poslanci SDS in NSi v zahtevi za sklic seje opozarjajo, da so se mirne demonstracije v Mariboru sprevrgle v poskuse organiziranega nasilja. Odgovornost za takšen potek dogodkov pa po njihovem mnenju nosijo tudi nekateri mediji, ki so "svoj prostor odprli izjavam, ki so tolerirale, razpihovale ali celo pomenile neposredno pozivanje k nasilju".

Na to po mnenju poslancev SDS in NSi niso odreagirale tiste institucije, "ki bi bile prve poklicane", med njimi programski svet RTVS in varuhinja človekovih pravic. Predlagatelji zato želijo javnost opozoriti na nesprejemljivost teh ravnanj ter vzpodbuditi k ustreznemu odzivu vse tiste, ki jih še niso odločno zavrnili. "Odlašanje ali celo opustitev odločne zavrnitve vsakega hujskaštva, sovražnega govora, kršitev ustavnih načel, evropskih vrednot in načel medkulturnega dialoga ni mogoče razumeti drugače kot tiho odobravanje dogajanja," so zapisali v zahtevi.

Odboru predlagajo nekaj sklepov. Tako naj bi odbor odločno zavrnil vsak pojav sovražnega govora ter pozivanja k nestrpnosti ter poudaril, da so takšni pojavi še posebej zaskrbljujoči, kadar so prisotni v posameznih medijih. Poslanci naj bi tudi pozvali vse, ki sodelujejo v javnem diskurzu, še posebej pa vse medije, k doslednemu spoštovanju ustavnih načel in načel medkulturnega dialoga.

Poleg tega bi programskemu svetu RTVS predlagali, da se čim prej sestane na seji ter obsodi pojave sovražnega govora v programih RTV Slovenija.

Predsednik odbora Branko Grims je nujno sejo že sklical, in sicer za petek ob 8. uri.