Vest sta na svojih spletnih straneh v sredo objavila Primorski dnevnik in portal Slomedia, ki sta pri tem povzela izjave poslanca Demokratske stranke (DS) Ivana Strizzola.

Komisija za proračun italijanske poslanske zbornice je namreč sprejela dopolnilo, ki sta ga predlagala poročevalca o predlogu zakona za stabilizacijo javnih financ Renata Brunette (Ljudstvo svobode) in Pier Paola Baratte (DS). Na podlagi tega dopolnila bodo slovenske ustanove v Italiji v letu 2013 - tako kot tudi v letu 2011 - prejele 5,3 milijona evrov.

Pred tem je Primorski dnevnik v sredo dopoldne poročal, da je podtajnik pri italijanskem ministrstvu za finance Gianfranco Polillo pristal na spremembo proračunske tabele, ki zadeva odnose s krajevnimi upravami v okviru 16. člena zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Skupaj dobrih 5,3 milijona evrov

Doslej odobreni proračunski postavki v višini 2,696 milijona evrov so dodali znesek v višini 2,7 milijona za triletje 2013-2015, kar znaša skupaj dobrih 5,3 milijona evrov. Finančno ministrstvo je omenjenih 2,7 milijona vzelo od svojih splošnih stroškov, denar za leto 2013 pa so dobili iz splošnega sklada zaščitnega zakona, ki znaša 8,4 milijona evrov.

Proračunska komisija poslanske zbornice je za leto 2013 sprva predvidevala le dobrih 2,7 milijona evrov za slovenske ustanove, tej vsoti pa nato dodala še 300.000 evrov, tako da je obstajala bojazen, da bi slovenske ustanove v prihodnjem letu prejele le dobre tri milijone evrov - skoraj poldrugi milijon evrov manj od za letos predvidenih 4,4 milijona evrov in več kot dva milijona evrov manj v primerjavi z letom 2011.

V SSO zadovoljni

Ena od krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Svet slovenskih organizacij (SSO), je ob vključitvi dopolnila v zakon o finančni stabilnosti danes izrazila zadovoljstvo. Ob tem je poudarila, da sicer ne gre za sistemsko ureditev financiranja, za kar si prizadeva manjšina, je pa sklep o financiranju za prihodnja tri leta pomemben za organiziranost manjšine.

V SSO so v sporočilu za javnost ob tem izpostavili, da višina sredstev za manjšinske organizacije za letos še ni dorečena, in pozvali deželni odbor in svet, da ta problem rešita.