Sodelujoči v kampanji DL poplačani za svoje delo?

Poslanska skupina Državljanska lista (DL) je do sedaj sklenila pogodbo za strokovno pomoč z dvema podjetjema in tremi fizičnimi osebami. Najvišji znesek, in sicer v višini 9720 evrov, je bil izplačan podjetju PCX Invest, ki ga vodi izvršni direktor stranke Janko Jenko. Ustanovitelj večjega števila podjetij, med drugim je tudi prokurist družbe Maxtel, je na predčasnih državnozborskih volitvah kandidiral na Državljanski listi v tretji volilni enoti. "Predmet pogodbe je bila strokovna pomoč in svetovanje pri pripravi strokovnih podlag za načrtovanje dela PS. Šlo je predvsem za pripravo in vključitev v program dela ključnih prioritet predvolilnega programa ter uskladitev s programom koalicije," porabo sredstev opravičujejo pri Virantovih. Ob tem velja dodati, da se PCX Invest ukvarja z oddajo lastnih in najetih nepremičnin, med katere spadajo tudi prostori, v katerih domuje DL, za katere pa plačuje najemnino. "Vendar tega denarja za najem prostorov zagotovo nismo porabili," zagotavlja Jenko.

Na plačilni listi PS DL se je z izplačilom v višini 5000 evrov znašlo tudi podjetje Mediaval, ki se ukvarja s posredovanjem oglaševalskega prostora, vodi pa ga svetnik v občini Brezovica Damjan Rus, ter posamezniki Gašper Skralovnik, programski tajnik DL Tomaž Štih (tudi nadzornik v stanovanjskem skladu) in regijski koordinator DL Branko Babič. Ob tem velja dodati, da sta tako Rus kot Skralovnik aktivno sodelovala v kampanji DL pred decembrskimi volitvami, ki jo je soustvarjal tudi radijski mogotec Leo Oblak. Rus je med drugim s Tomažem Čopom tudi direktor podjetja Interteh, ki je v Oblakovi lasti, izdaja pa radio Orion. Skralovnik, ki mu je poslanska skupina do sedaj izplačala skoraj 4000 evrov, je med kampanjo za nekaj dni postal tudi začasni tajnik Gregorja Viranta, ko se je ta zaradi izplačanega nadomestila "skril" pred novinarji. PS DL, ki zaposluje tri strokovne sodelavke in referentko, je sicer za strokovno pomoč do sedaj porabila okoli 67.671 evrov.

Šoltes opozarja na pomanjkljive predpise

Med bolj zapravljivimi s sredstvi za strokovno pomoč so v tem mandatu tudi v PS Pozitivne Slovenije, v kateri so porabili nekaj več kot 165.000 evrov (v tem letu jim skupaj pripada okoli 695.000 evrov). Ti stroški se bodo sicer v naslednjih mesecih še dodatno povečali, saj je do nekaterih zaposlitev strokovnih sodelavcev prišlo v zadnjem obdobju. PS Jankovićeve stranke je sklenila pogodbe s Črtom Poglajnom, samostojnim podjetnikom Sašem Stojanovičem, Zavodom za družino, podjetji Arih, Korpus, ki ga vodi Stojan Pelko, in Taba, v kateri se kot družbenica pojavlja tudi svetnica Pozitivne Slovenije v ljubljanskem mestnem svetu Nives Cesar. Kot je znano, skrbi agencija Arih v zadnjih letih za kampanje ljubljanskega župana tako na lokalni kot na državni ravni.

Da se precejšen del davkoplačevalskega denarja za strokovno pomoč poslanskim skupinam pretaka tudi v strankarske blagajne, žepe ljudi v vrhovih strank in podjetja, ki so z njimi povezana, velja že dolgo za javno skrivnost delovanja državnega zbora. "Poraba sredstev za strokovno pomoč poslanskim skupinam je večno vprašanje, odgovor nanj pa ni preprost. Zakon o poslancih namreč samo v enem členu govori o strokovnih sodelavcih. Manjka pa predpis, ki bi natančno definiral porabo sredstev za tovrstno pomoč. Na primer za pisanje zakonov, amandmajev, prevajanja ali strokovno literaturo. Ta sredstva bi morala biti namenjena za delo poslancev. Problem pa nastane, če poslanske skupine ta sredstva porabijo za poplačilo uslug za nazaj ali naprej, čemur pa niso namenjena," se težave zaveda predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Po njegovem mnenju je ena od možnosti lahko ta, da bi mandatno-volilna komisija DZ pripravila natančna pojasnila glede porabe teh sredstev.

Največ porabili in zaposlili v poslanski skupini SDS

PS SDS, ki je zaposlila največ strokovnih sodelavcev v tem sklicu parlamenta (več v tabeli), ni sklenila nobenega pogodbenega sodelovanja, je pa za plače po 12. členu odloka o notranji organizaciji, delovnih mestih in nazivih v službah DZ porabila že skoraj 303.000 evrov (na leto jim pripada okoli 645.000 evrov). Spomnimo, da je PS SDS leta 2009 zaposlila tudi dva najožja Janševa sodelavca, in sicer nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja in svetovalca za varnost, "človeka brez obraza", Aleksandra Lavriha. "Iz sredstev za strokovno pomoč zaposlujemo pet strokovnih sodelavcev, občasno pa tudi enega do dva študenta. Za ta namen je bilo v obdobju od 1. januarja do 13. julija porabljenih 71.092 evrov, od tega 66.209 evrov za plače redno zaposlenih. Razlika se nanaša na dve do tri študentske napotnice na mesec za občasno študentsko pomoč," pa so nam pojasnili v PS SLS.

Od preostalih poslanskih skupin so pogodbe za strokovno pomoč in svetovanje sklenili tudi v DeSUS, SD in NSi. Skupina upokojenske stranke ima pogodbi sklenjeni s članoma izvršnega odbora DeSUS Janijem Kavtičnikom za področje pokojninskega sistema, socialnega varstva in zavarovanja ter premoženja kapitalskih družb in Marijo Pukl za področje zdravstva in zdravstvenega zavarovanja. PS je do sedaj takšno sodelovanje stalo 5500 evrov bruto. PS SD je v tem sklicu parlamenta naročila prevod besedila zakona o kooperativah iz španskega v slovenski jezik, izvajalec te storitve, ki je PS stala 1190 evrov, pa je bilo Društvo znanstvenih in tehniških prevajalcev Slovenije. "Skupno smo v tem mandatu za plače sodelavcev iz teh sredstev porabili slabih 163.000 evrov.

Ob tem je treba povedati, da sta plačo iz teh sredstev do vključno 31. julija prejemali še dve strokovni sodelavki, ki pa jima je delovno razmerje prenehalo," pojasnjujejo pri SD. PS Nove Slovenije je 1171 evrov porabila za študentsko delo, 7000 evrov za plačilo storitev na osnovi sklenjene pogodbe s podjetjem Episcenter, 45.523 evrov pa za plače štirih strokovnih sodelavcev.