Potrdilo o nakazilu je mogoče natisniti že takrat, ko je plačilo potrjeno s strani lastnika računa, zaradi načina izvajanja plačilnega prometa pa dejansko še ni bilo izvedeno.

V večini primerov se namreč nakazila izvajajo ob delovnikih (od ponedeljka do petka) v okviru urnika posamezne banke, podatke o plačilnih nalogih do 50 tisoč evrov pa si banke izmenjajo na vsaki dve uri.

Nalog, ki presega kritje na transakcijskem računu, ne bo obdelan, dokler na transakcijskem računu ne bo zadostnega kritja

Podjetje ali posameznik tako lahko nakazilo vidi na svojem računu ob delovnikih okvirno med 8. in 17. uro. V primeru nujnih nalogov oz. nalogov višjih od 50.000 evrov pa je denar na računu prejemnika ob delavnikih navadno viden najpozneje v eni uri.

V združenju opozarjajo, da nalog, ki presega kritje na transakcijskem računu, ne bo obdelan, dokler na transakcijskem računu ne bo zadostnega kritja. Znesek, ki je naveden na potrdilu, je tako lahko tudi večji od dejanskega stanja na računu plačnika, zato je možno, da do izvedbe nakazila sploh ne pride.

V času med naročilom za izvedbo nakazila in dejanskim nakazilom lahko lastnik računa prenos sredstev tudi prekine.

Nepridipravi inovativni tudi na področju ponarejanja potrdil o nakazilu

Nepridipravi pa so inovativni tudi na področju ponarejanja potrdil o nakazilu. Potrdilo o nakazilu majhnega zneska spremenijo v potrdilo o nakazilu večjega zneska ali pa potrdilo v celoti ponaredijo.

Podjetjem in posameznikom zato svetujejo, da naj bo verodostojna osnova za izdajo blaga oz. storitev le dejanski priliv na njihov poslovni ali zasebni račun.