Spoštovani župan Ljubljane, predsednik PS, 27. maja 2008 sem se na istem mestu kot danes obrnil na vas s prošnjo, da se javno opredelite do posvetovalnega referenduma o pokrajinah, ki ga je takrat s 30 glasovi svojih poslancev izsilila vladajoča SDS. V naslednjih dneh ste Ljubljančane pozvali, naj referendum bojkotirajo, kar se je potem tudi zgodilo, saj je bila referendumska udeležba sramotno nizka: 10,98-odstotna!

Čeprav je bilo pričakovati, da bo ta ekstremno nizka volilna udeležba dovolj zgovorno opozorilo in napotilo dežurnim referendumaherjem, da tega najvišjega instituta demokratičnega odločanja ne gre zlorabljati za svoje strankarske interese, so lani taisti referendumski škodljivci hladnokrvno blokirali pokojninsko reformo, ki nam, davkoplačevalcem – namesto, da bi nam danes že dajala omembe vredne rezultate – znižuje kredibilnost, bonitetne ocene, s tem pa tudi standard.

Danes, ko je na oblasti taista oblastna garnitura, čeprav se je večina državljanov na lanskih volitvah odločila drugače, se spet obračam na vas. Tokrat samo s pripombo, da se ne strinjam z napovedanim referendumom o SDH, ki ga podpirate tudi vi.

Tako kot se ne strinjam z vlado, ki državljane podcenjuje, zastrašuje, jih poziva k varčevanju in pokorščini, hkrati pa neusmiljeno posega v njihove že pridobljene pravice ter posledično v njihovo kvaliteto življenja. Ki namesto ustvarjanja novih delovnih mest ukinja že obstoječa. Ki z drakonsko obdavčitvijo medijev zatira svobodo pisane besede, po drugi strani pa na stroške davkoplačevalcev ustanavlja svojo Planetarno trobilo. Ki po hitrih postopkih na izrednih sejah sprejema zakone, ki družbeni napredek zavirajo in omejujejo, namesto da bi ga nadgrajevali in pospeševali.

Katere finančni minister predlaga sprejetje zakona o slabi banki, čeprav ji je še pred leti, ko je bil v opoziciji, nasprotoval. Ki ukinja AUKN, ki je šele začel uspešno delovati, in namesto njega predlaga sprejem zakona o državnem holdingu, ki naj bi »v imenu ljudstva« legalno (raz)prodal še preostali del državne srebrnine. Ki skuša z uvoženimi tezami dokazati, da sodelavci okupatorja niso bili domobranci, ampak slovenski partizani. In tako dalje in tako dalje.

Spoštovani gospod župan Ljubljane in spoštovani predsednik PS: zelo mi je bilo všeč, ko ste pred leti posvetovalni referendum o pokrajinah primerjali s cirkusom za razmetavanje denarja. Ne dovolite, da se zdaj ta cirkus ponovi. Še zlasti zaradi tega ne, ker je po vaši krivdi oziroma krivdi vaše PS referendum o slabi banki že odpisan. Pa se mi zato zdaj dozdeva, da utegne podobna usoda doleteti tudi slednjega.

Da bodo namreč še tisti redki volilci, ki se bodo referenduma udeležili, glasovali za SDH in ne proti njemu. Kot v primeru škandaloznega posvetovalnega referenduma o pokrajinah. Seveda pa bi takšen rezultat za vašo sicer verodostojno in kredibilno stranko, ki premore tudi dovolj znanja in poguma, da se zoperstavi škodljivi, če že ne pogubni politiki sedanjih oblastnikov, pomenil zelo hud udarec.

Posledično pa bi takšen rezultat za Slovenijo pomenil Ikarjev padec in zaton demokratičnih vrednot. Ter posledično ukinitev socialne države. Tega veselja pa našim aktualnim oblastnikom menda ne bomo privoščili. Prihajajoči generaciji pa takšne dediščine seveda v nobenem primeru zapustili.

Zato sem prepričan, da bodo poslanci PS, ki sicer (še) uživajo simpatije in večinsko podporo državljanov Slovenije, vključno z mojo seveda, še enkrat pretehtali svojo odločitev in umaknili svojo zahtevo za referendum o SDH.

Hvala, ker ste mi prisluhnili.

Janez Turk, Ljubljana