Proračun se v zadnjih letih drastično manjša

Proračun ministrstva za obrambo v letu 2013 znaša 378,6 milijona evrov, v letu 2014 pa 379,3 milijona evrov. Po ministrovih besedah sta proračuna na višini rebalansa letošnjega proračuna. Proračun ministrstva se po Hojsovih besedah v zadnjih letih drastično manjša, primerjavi z letoma 2007 in 2008 je prepolovljen.

Za ministrstvo je tako namenjenih v prihodnjem letu 3,97 odstotka državnega proračuna, kar predstavlja 1,07 odstotka ocenjenega BDP. V letu 2014 pa je za ministrstvo namenjen 4,09-odstotni delež državnega proračuna, kar je 1,05 odstotka ocenjenega BDP. Hojs je pojasnil, da po Natovi metodologiji to pomeni, da Slovenija za obrambo v prihodnjih dveh letih namenja 1,16 oz. 1,14 odstotka BDP in ne bo uspela zagotoviti obljubljenega deleža. Ti podatki nas po ministrovih besedah med članicami zavezništva uvršajo v zadnjo tretjino.

Struktura med sredstvi za plače in investicije se je v petih letih drastično spremenila, je opozoril Hojs in pojasnil, da je bilo v letu 2009 za plače namenjenih 54 odstotkov sredstev, v prihodnjih dveh letih pa je ta delež že skoraj 70 odstotkov. V letu 2009 so za opremo in investicije porabili 23 odstotkov sredstev ministrstva, letos devet, v prihodnjih dveh letih pa bodo le še sedem odstotkov.

Nekaj naložb bodo zamaknili

Po Hojsovih besedah bodo uspeli zagotoviti nemoteno delovanje in usposabljanje, nekaj naložb pa bodo zamaknili. Glede sredstev Slovenske vojske (SV) je pojasnil, da bodo v prihodnjih dveh letih razpolagali s 300 milijoni evrov letno, od česar gre 75 odstotkov za plače. Večjih investicij pa ne načrtujejo. Opozoril je, da bi nadaljnje krčenje sredstev pomenilo, da sistem ne bi zdržal.

Člani odbora so opozorili, da se sredstva za obrambo v prihodnje ne bodo smela več zmanjševati. Zanimalo pa jih je predvsem, kako bo z odpuščanjem glede na to, da kadrovski načrt predvideva zmanjšanje števila zaposlenih. Minister je prepričan, da so znotraj mase plač še mogoče racionalizacije in tolikšno zmanjšanje števila vojakov ne bo potrebno. Odpuščali naj bi vojake, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, je pojasnil.

Poslanca Pozitivne Slovenije Saša Kos in Matjaž Zanoškar sta se zavzela za ohranitev števila vojakov in usklajevanja s sindikati v primeru manjšanja števila zaposlenih. Opozorila sta, da z odpuščanjem le prenesemo breme z ministrstva na zavod za zaposlovanje.

Matej Tonin (NSi) je opozoril, da s temi sredstvi SV ne more opravljati stalne pripravljenosti, če pa se obrambni proračun ne bo povečal, se bo SV znašla v obdobju stagnacije. Robert Hrovat (SDS) je prepričan, da sta predlagana proračuna optimalni izplen v danih razmerah.

Zanimalo pa ga je, ali bodo zaradi tega spremenili resolucijo o opremljanju vojske do leta 2025. Po ministrovih besedah bodo še v tem letu pripravili srednjeročni obrambni program, na podlagi dogovora z zavezništvom pa bodo šele v nekaj letih dopolnili tudi resolucijo.