"To je igranje s pravno državo," so prepričani udeleženci sestanka. Minister jim je sicer obljubil, da se bo boril do sprejema proračuna, a če pri zagotavljanju denarja za svoje resorje ne bo uspešen, po neuradnih informacijah razmišlja o odstopu. To mnogi od njega tudi pričakujejo, med njimi tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Dejal je, da ga sindikalisti k odstopu ne bodo pozivali, to mora po njihovem presoditi sam.

Sicer pa vladno varčevanje kosi na vseh področjih. Minister Turk je udeležence sestanka seznanil, da se je med vladnimi varčevalnimi ukrepi pri sprejemanju proračunov znašla tudi ukinitev javnih glasbenih šol. Tako v glasbenih šolah kot v združenju ravnateljev osnovnih in glasbenih šol so nad takšnim predlogom ogorčeni in so prepričani, da je nedopusten. Ne gre le za prostor, v katerem lahko nadarjeni otroci razvijajo svojo glasbeno nadarjenost, pravi ravnatelj koprske glasbene šole Iztok Babnik. Gre za področje izobraževanja, ki ima preprosto največ stranskih učinkov, dobrih tako za družbo kot za državo.

Vlada je pri sprejemanju proračuna nekatere dele javnega sektorja obravnavala blažje, nekatere pa težje, je priznal Turk. A tako obsežnih rezov ob že zdajšnjem zategovanju pasu si na primer na fakultetah ne predstavljajo. Predsednik visokošolskega sindikata Marko Marinčič je obupan: "Verjetno bomo zaprli 'štacuno', kaj pa drugega." Ogorčeni pa so bili tudi predstavniki študentov. Minister je na sestanku uporabljal diskurz "vlada nam jemlje, ministrstvo za finance nam jemlje" in sebe je tako postavil v položaj vseh nas drugih, češ, saj bi vam z veseljem dal več, ampak ni denarja. "Ravnatelji, dekani, vsi prisotni pravzaprav, so bili šokirani nad slišanim, a nihče ni natanko vedel, kaj v tem trenutku narediti, saj je tako ali tako znanstvena fantastika misliti, da lahko kar tako privarčujemo 16 odstotkov pri visokem šolstvu," je včerajšnje dogodke strnil predsednik študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc.