Borut Pahor je uvodoma dejal, da vlade Janeza Janše ne podpira, a da se slednjemu godi enako kot njemu, zato referendumov ne podpira. Poudaril je, da se trenutno mudimo v obdobju, podobnemu tistemu pred osamosvojitvijo, zato je nujno, da ponovno »stopimo skupaj« in čez »ideološke delitve«. Da bo »predsednik vseh« je kasneje poudaril tudi s tem, da se je udeležil tako maše in spravne slovesnosti v Kočevskem Rogu kot proslave v Dražgošah.

Ustavna obtožba

Danilo Türk je bil nemudoma soočen s podelitvijo odlikovanja Tomažu Ertlu, kar je argumentiral z dejstvom, da se srebrni red za zasluge podeljuje za posebne zasluge na področju obrambe, kar je akcija Sever tudi bila. Poudaril je, da je samozavesten predsednik, ki bo vodil samozavestno državo. Glede sprva je izpostavil, da je ta bolj napredovala med ljudmi kot politiki in dodal, da se bo udeležil maše na Kočevskem, če bo prejel vabilo.

Milan Zver se je izognil odgovoru na vprašanje, če se je kot član stranke SDS (in predsedniški kandidat z njeno podporo) pripravljen opravičiti Danilu Türku za »ponarejene dokumente v zvezi z afero Velikovec«. Pri komentiranju ustavne obtožbe, ki jo je vložila SDS, je izpostavil le, da se jim odločitev predsednika glede podelitve priznanja ni zdela pravilna in so nanjo želeli opozoriti. Po njegovem je sprava v Sloveniji nujna. Na vprašanje, ali bo kot predsednik desnega političnega bloka lahko sodeloval s premierjem iz levega političnega bloka, pa je odgovoril pritrdilno.

Ženica, s solzami v očeh

Glede vse večjega števila državljanov Slovenije pod pragom revščine, je Türk izpostavil, da se je ukvarjal z intervencijskimi akcijami in pomagal napolniti skladišče hrane, ki jo Rdeči križ kasneje razdeli ljudem. Takšne akcije so izvedljive, je dodal in vlado podprl pri zagonu gospodarstva.

Zver je poudaril, da je boter otroku v Afriki in da ljudem pomaga ad hoc. Omenil je sosedsko in prijateljsko pomoč, ki je bila in je po njegovem v Sloveniji še vedno zelo močna. Izpostavil pa, da je čakati na državno pomoč premalo. Zver je med soočenjem izpostavil tudi, da se je pri potovanju po Sloveniji večkrat srečal z ljudmi, ki imajo vse manj sredstev za preživetje, a še niso izgubili upanja. »Spomnim se starejše ženske, ki mi je s solzami v očeh dejala, da bi mi za kampanjo dala še zadnji evro, če bi ga imela,« je izpostavil dobroto ljudi, ki so sponzorirali njegovo kampanjo.

Luč na koncu predora

Pahor, ki z opravljanjem različnih služb vodi precej drugačno kampanjo od svojih konkurentov, je razložil, da je bil pred kratkim na obisku pri družini z desetimi otroki. »Oni upajo, da bomo politiki ukrepali in da bodo videli luč na koncu predora,« je obisk opisal Pahor.

Pri vprašanju o državnem holdingu in slabi banki je bil Türk precej skeptičen. Holding po njegovem mnenju ne bo transparenten, ljudje, ki so že tako v dvomih glede politikov, pa mu ne bodo zaupali. Po njegovem mnenju je treba najprej delati na zaupanju ljudi. Pri slabi banki je izpostavil neuspešno dokapitalizacijo NLB-ja z zasebnim kapitalom, slabe terjatve pri slabi banki pa bodo (ponovno) morali plačati državljani.

Holding drži vodo

Zver je holding podprl in naštel nekaj podjetji, kjer bi država lahko prodala svoj delež. Prepričan je, da projekt »drži vodo«, tudi v primeru, če oblast prevzame druga politična opcija. Po njegovem mnenju je namen slabe banke odpraviti posojilni krč, prepričan pa je, da so državljani veliko več plačali z dokapitalizacijo NLB-ja.

Pahor je proti državnemu holdingu, saj se mu zdi korak nazaj. »Čeprav je imela agencija vrsto napak, je bila veliko boljša,« je dodal in izpostavil, da bo politika zdaj lahko posegala v peskovnik s premoženjem. Zver se z njim ni strinjal, kar je vodilo do kresanja mnenj, Türk pa je pri tem nazorno pokazal na nestrinjanje in nezaupanje. Po njegovem je prava pot tista, ki vključuje čim več strokovnjakov in razprav.

Z Janšo le dvakrat?

Pri vprašanju o sodelovanju predsednika republike in predsednika vlade je Danilo Türk pojasnil, da je bil v času predsedovanja EU veliko sodelovanja z vlado, tudi kasneje pa se je Pahor k njemu večkrat zatekel po nasvet. Z vlado Janeza Janše je sodelovanja manj, je pojasnil Türk in dodal »obakrat sem k srečanju pozval jaz«.

Pahor je pojasnil, da je v času predsedovanja vlade pogrešal pogostejšo podporo predsednika. Zver pa vlogo predsednika vidi v povezovanju vseh političnih akterjev.

Mnenja naših uporabnikov

Drago Stanovnik: Najbolj ljudski in človeški je bil Pahor. Preostala dva žal preveč »smrdita« po tujini in zato po zgledu pravila, »da sita vrana ne razume lačne«, niti ne moreta razumeti dejanskega stanja v katerem je Slovenija.

Hooha Haa: Kaj pa lahk predsednik naredi glede tega? Za to imamo vlado, ki pa vidimo kako dela. Predsednik republike je reprezentativna funkcija, in kandidat se mora znat tako tudi obašat. Turk je edini, ki to zna in edini še ki si upa kaj rečt proti malemi firer...

Mili Savic: @Drago ... ja Pahor je od vedno bil dober nakladač. Teoretsko vse obvlada a praksa je drugo...

Robert Pipan: »Oni so se smejali meni, ker sem drugačen, jaz pa sem se smejal njim, ker so vsi isti.»"« Charles Bukowski

Slavko Štefančič: S stolčka predsednika vlade so ga volilci zrušili in sedaj pričakuje, da ga bodo volilci posedli na stolček predsednika države!? A je to Tapety!? Mal nas ma za norca.

Vprašanja za naše uporabnike

Kateri predsedniški kandidat je bil po vašem mnenju v prvem soočenju bolj prepričljiv? Kakšna so vaša pričakovanja od predsednika države v tem času?

Na našem facebookovem profilu vas vabimo h komentiranju.