Zakaj je tako nujno moral kupiti omenjeno parcelo, da je zanjo plačal enkrat več, in od kod mu denar, glede na to, da na sodišču pojasnjuje, da zasluži vsega tisoč evrov na mesec, smo vprašali tudi Časarja, ki pa na naše vprašanje ni hotel odgovoriti. Po naših podatkih Časar omenjeno parcelo potrebuje, če želi legalizirati del hiše, ki jo je nadzidal in dozidal v letih, ko je bil predsednik uprave Luke Koper. Vlogo za gradbeno dovoljenje mu je piranska upravna enota leta 2009 zavrnila, letos pa so na vrata potrkali gradbeni inšpektorji.

Časar o hiši ne želi govoriti

»Nič ni narobe s hišo. To so osebne zadeve, ki vam jih nisem dolžan pojasnjevati. Sicer pa tam živi moja mama,« nam je na kratko zabrusil Časar, ki bo danes na koprskem sodišču spet sedel na zatožni klopi, saj mu sodijo zaradi prejemanja podkupnin na račun zemljišč, ki jih je Luka Koper v času njegovega mandata kupovala v Sežani. Podjetnik Marjan Mikuž je namreč v postopku proti Srečku Prijatelju povedal, da je Časarju izročil 90.000 evrov provizij, zdaj pa so se vsi trije znašli v novem postopku zaradi oškodovanja Luke Koper ter prejemanja in dajanja podkupnin. Časar seveda prejemanje podkupnine na sodišču odločno zavrača, kmalu pa se mu najbrž obeta še nekaj drugih sojenj zaradi ravnanj, ki jih je zagrešil kot predsednik uprave Luke Koper.

Tako je koprsko tožilstvo na sodišče za Časarja že poslalo zahtevo za preiskavo zaradi zlorabe uradnega položaja in oškodovanja Luke Koper pri gradnji logističnega terminala v Beltincih, ki najbrž nikoli ne bo zaživel, saj so odkupovali kmetijska zemljišča. Za vodenje postopkov pri omenjenem projektu je Luka Koper konec oktobra 2007 najela podjetje Inženiring Graj iz Murske Sobote, ki je Luki Koper izdalo račune v skupni vrednosti 1,58 milijona evrov, ki naj bi bili v večji meri fiktivni. To sta po mnenju kriminalistov in tožilcev vedela tako Časar kot Robert Graj, direktor družbe Inženiring Graj, kjer se je Časar po razrešitvi z mesta predsednika uprave Luke Koper za kratek čas tudi zaposlil.

Ograja za hišo na račun Luke Koper

Prekmursko podjetje naj bi namreč Luki Koper izstavilo račune za storitve pri 680 parcelah, čeprav jih je pogodba med družbama omenjala le 150. Tako naj bi si Inženiring Graj na račun Luke Koper pridobil za okoli 700.000 evrov protipravne premoženjske koristi. Podjetje Graj pa je v imenu Luke Koper pri podjetju INOKS celo naročilo izdelavo količkov za označevanje zemljišč, namesto količkov pa je omenjeno podjetje po ugotovitvah kriminalistov izdelalo ograjo in nadstreške za Časarjevo hišo v Portorožu, kjer so koprski kriminalisti oktobra lani prav zaradi tega opravili hišno preiskavo. Sprva so želeli ograjo in nadstreške kot dokazni material celo odstraniti in zaseči, vendar so od te namere nato odstopili.

»Črno« gradnjo inšpekciji prijavila policija

Da s Časarjevo hišo le ni vse v redu, potrjuje tudi dopis inšpektorata za promet, energetiko in prostor, kjer so nam potrdili, da je gradbena inšpekcija v zvezi s stanovanjsko hišo na Strmi poti v Portorožu uvedla inšpekcijski postopek na podlagi prijave koprske policijske uprave. Ti so, kot kaže, med kriminalistično preiskavo očitno ugotovili, da hiša nima vseh papirjev, in so zadevo prijavili gradbeni inšpekciji.

»Ugotovitveni postopek še ni končan, in če bodo ugotovljene nepravilnosti, bo gradbeni inšpektor ukrepal v skladu s svojimi pristojnostmi,« so nam sporočili iz inšpektorata, ko smo jih vprašali, kaj konkretno je inšpekcija ugotovila in kako bo ukrepala. Po neuradnih podatkih je Časar zaprosil za čas, da poskuša pridobiti novo gradbeno dovoljenje, eden od pogojev pa naj bi bilo dovolj veliko funkcionalno zemljišče okoli hiše, ki ga je Časar zdaj kupil. Na piranski upravni enoti so nam pojasnili, da nove vloge za izdajo gradbenega dovoljenja za hišo na Strmi poti v Portorožu niso prejeli. Kaj so bili razlogi, da so leta 2009 zavrnili izdajo gradbenega dovoljenja in ali bo Časar z najnovejšim nakupom parcele morda lahko dobil gradbeno dovoljenje, s katerim bi legaliziral dozidavo, pa nam včeraj niso mogli pojasniti, ker so bili odgovorni službeno odsotni. Odgovore so nam obljubili za danes.