Vojaške ladje, letalonosilke in podmornice se iz 25 držav pomikajo proti strateško pomembni Hormuški ožini, medtem ko sta se Izrael in Iran znašla na robu vojne. Zahodni voditelji so prepričani, da bo Iran na morebitni izraelski napad odgovoril z blokado pomembne Hormuške ožine, skozi katero vsak dan potuje okoli 18 milijonov sodov nafte. Blokada bi imela katastrofalen učinek na gospodarstva Evropske unije, ZDA in Japonske, ki so močno odvisne od zalog nafte in plina iz Perzijskega zaliva.

Netanjahu znova poziva Američane k ukrepom

Netanjahu je po televizijskem programu, ki so ga lahko spremljali tudi v ZDA, povedal, da bo Iran do sredine leta 2013 na 90 odstotkih poti proti pridobitvi obogatenega urana, potrebnega za atomsko bombo. ZDA je znova pozval, naj Teheranu postavijo jasno mejo, ki je ne sme prestopiti, če ne želi vojaškega posredovanja. To pa je Obama zavrnil.

"Zdaj morate povedati, kje je meja, potem bo prepozno," je Netanjahu povedal na televiziji NBC. Dodal je, da bi takšna poteza ZDA lahko preprečila napad na iranske jedrske objekte. Nenavadno javen spor, povezan z Obamovo odločitvijo, da se konec septembra vendarle ne bo srečal z Netanjahujem, je pokazal velik razdor med ZDA in Izraelom.

Poleg tega je še povečal pritisk na ameriškega predsednika, ki pred letošnjimi volitvami zagotovo ne želi izgubiti dragocenih judovskih glasov. Gre tudi za doslej najbolj jasen poziv Netanjahuja, naj ZDA Iranu postavijo strog ultimat. Takšen pristop bo zagotovo še poglobil napetosti z Obamo.

Netanjahu zanikal, da se vmešava v ameriške predsedniške volitve