Ciril Brajer

"Ti, kaj misliš, kdaj bo bolje?"

"Je že bilo!"

Takšne bridke šale pač zakrožijo, ko sam predsednik vlade, v strahu za stolček, začne groziti in strašiti z najbolj črnimi napovedmi. Ker se boji za uspeh svojih reform, takšnih, kakršne je še lani na vso moč sesuval, pač obeta, da že jeseni ne bomo več zmogli odplačevati svojih obveznosti, zmanjkalo bo denarja za plače… Tuji mediji ga z veseljem povzemajo, Slovenija v njih postane država na robu bankrota, voz še hitreje drsi navzdol.

Črni preroki

Če je za usode države, ki jo vodi, tako črnogled prvi minister, kaj bodo šele porekli sindikati!? Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije sicer meni podobno, a dodaja, da za to res ni potrebe: "Če se je treba česa res bati, so to prepočasni ali v napačno smer zastavljeni koraki vlade! Poglejmo le možnost vnovičnih poskusov uvedbe malega dela za brezposelne v Sloveniji. Vsi razlogi nasprotovanja uvedbi malemu delu, kakršne smo navajali v preteklih letih, držijo tudi letos."

Se politiki niso nič naučili?

"Predlog uvedbe malega dela izhaja iz izhodišč za reformo trga dela, ki nam jih je vlada predstavila junija. Saj je vse en šmoren, kako to imenujejo, vsekakor bi malo delo onemogočalo zaposlovanje za nedoločeni čas, slabšalo bi položaj delavk in delavcev, povečalo socialno izključenost in revščino ter zmanjševalo pravice brezposelnim. Če bo Slovenija nadaljevala po tej poti, bomo v kratkem imeli le še male delavce in samozaposlene, malo dela pa pomeni pogreb za delo po pogodbah o rednih zaposlitvah."

Se oblastniki ne zavedajo posledic svojega početja?

"Ne. Ali pa jih vodijo skrivnostni interesi, ki so vsem v škodo in morda v korist le kakšnemu posamezniku ali skupini. Druge logike namreč ni. Ponovni poskus uvedbe malega dela bo namreč tudi negativno vplival na gibanje bruto domačega proizvoda, saj ljudje v vse bolj negotovih razmerah in vse globlji krizi ne bodo ne več proizvajali ne več trošili. Pogreb torej!"

Dvojna morala

Pa saj je Janševa stranka še lani rušila malo delo! In rohnela je s podobnimi argumenti, kot jih tedaj in zdaj poslušamo od sindikalistov.

"Zato pravim, da tu ni logike, ampak gre lahko le za neke čudne, skrivnostne, zdravemu razumu nerazumljive interese. Tudi tuje izkušnje z malim delom kažejo, da malo delo ne izboljšuje razmer na trgu dela, ne omogoča bistvenega prehoda ljudi, ki opravljajo malo delo, v bolj dostojne in kakovostne oblike zaposlitev."

Pred poletjem smo poslušali obljube vlade, da bo v sodelovanju z vami pripravila strategijo zaposlovanja mladih. V petek ste sedeli na Ekonomsko-socialnem svetu…

"In o tem, za reševanje socialnega in ekonomskega položaja mladih temeljnem dokumentu, ni ne duha ne sluha. Mladi pa imajo vse manj možnosti, da se osamosvojijo in kakovostno zaživijo."

Prejšnjo vlado je odnesla predvsem njena pokojninska reforma. Kakšno nam piše zdajšnja oblast?

"Le sprememba pokojninskega sistema in reforma trga dela vsekakor nista ukrepa, ki bi bistveno vplivala na izboljšanje bonitetne ocene Slovenije. Na to lahko vpliva izključno politika s svojim vedenjem in s tem, da končno začne opravljati posel, za katerega smo jo izvolili in jo tudi plačujemo. Zdaj pa se prej in bolj ukvarja z zadevami, ki ne izboljšujejo življenja ljudi. Nasprotno!

O sami pokojninski reformi nimam kaj novega reči, vse smo rekli že v Pahorjevi vladi. Če ne bo boljša, bo pač padla."

Kdo je kriv

In spet boste krivi sindikati!?

"V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije smo zelo zaskrbljeni zaradi zmanjšanja bruto domačega proizvoda Slovenije v drugem letošnjem četrtletju. Žal pa moram reči, da nas ni presenetilo. Vlada, ki sprejema le ukrepe, ki zmanjšujejo povpraševanje, logično povzroči padanje domače potrošnje. Ta se je res v drugem četrtletju znižala za 6,8 odstotka. Pogubno. Tu tiči krivda, ne v sindikatih in niti v pokojninski reformi ne."

Pa saj šef vlade napoveduje bankrot, finančni minister še kar nova zniževanja plač, pokojnin, odpuščanja…

"Za to početje bi ti ljudje morali odgovarjati! Nadaljnji ukrepi v smeri zniževanja plač, nadomestil in družbenih transferjev bodo še naprej vodili v zniževanje potrošnje in s tem tudi v zniževanje BDP. Ne le ukrepi, že napovedi delujejo zlohotno. Dodajte vedno nove podražitve, politično nestabilnost, nestabilnost delovnih mest… Kdo le bo še najemal posojila, kupoval, gradil, ustvarjal!?"

Kaj se že gremo

To učijo že najbolj ugledni svetovni ekonomisti, Nobelovi nagrajenci celo svarijo pred brezglavim rezanjem.

"A naši politiki raje poslušajo nemško kanclerko, čeprav se ji prav zaradi tega že krepko maje stolček. V ZSSS že dolgo pozivamo vlado, tudi predlagamo ji ukrepe, ki povečujejo zaposlovanje, povpraševanje in gospodarsko rast. Med drugim so to naložbe v energetsko obnovo hiš in stanovanj, ustvarjanje novih zelenih delovnih mest, vlaganje v zelene tehnologije ter usmeritev v javne in zasebne naložbe, ki temeljijo na energetski učinkovitosti. Tu je posodobitev cestnega in železniškega omrežja, kar vse bi lahko financirali tudi z učinkovitejšo porabo evropskih sredstev. Pa obnova lesne in gradbene industrije…"

Ste od vlade dobili kakšen signal, da se zaveda, da bo brez delovnih mest šlo vse po zlu? Da so brez proizvodnje vse njene reforme le blažev žegen?

"Ne, nič podobnega! Nobenega konkretnega programa razvoja gospodarstva še nismo videli. Nič o črpanju evropskih sredstev za zagon, vlaganjih v javno infrastrukturo, zeleno energijo, smotrno obnovo stavb… Kdor se vozi čez Avstrijo, le strmi. Povsod se obnavlja vse živo, tja do najmanjših železniških postaj. Vse vrvi, delajo. Smotrna energetska obnova prinese toliko delovnih mest in zbudi razvoj tolikih dejavnosti, da res ne razumem, zakaj se je ne lotimo. In še enkrat, evropski denar je, le čaka. Če ga ne poberemo mi, ga druge države in nas spet prehitijo, tudi v konkurenčnosti. Mi pa se ta čas gremo… Kaj se že gremo!?"