Kapitalska družba samostojna, a...

S pripombami koalicije in opozicije dopolnjen predlog zakona o SDH, o katerem so se člani delovne skupine pod vodstvom Marka Pogačnika iz SDS nazadnje pogajali včeraj, ohranja samostojnost Kapitalske družbe (Kad), ki naj bi imela tudi svoj nadzorni svet, a hkrati bo pri vseh oblikah upravljanja kapitalskih naložb zavezana k izpolnjevanju navodil holdinga. Ta bi dajal mimo Kada, ki bo zavezan zagotavljanju 50 milijonov na leto pokojninski blagajni, navodila tudi Kadovi Modri zavarovalnici. Čeprav nadzorni svet Kada očitno ne bo imel nikakršnih pooblastil, so si pisci predloga zakona kljub temu dali kar nekaj opravka z njegovo sestavo. Tri nadzornike bo predlagal SDH, dva zveze upokojencev in enega sindikalne zveze. Predsednik nadzornega sveta, ki ima odločujoč glas, bo, kot smo že poročali, nujno izbran iz vrst kandidatov SDH. Je pa predstavnikom koalicijske stranke DeSUS uspelo v predlog zakona vnesti določilo, po katerem bo Kad prejel 10 odstotkov kupnine od vsake prodaje naložb holdinga.

V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) nasprotujejo odvzemu samostojnosti Kadu pri upravljanju naložb, hkrati pa opozarjajo, da ni predvideno nadomeščanje morebitne škode, ki bi lahko nastala zaradi izvajanja obveznih navodil, niti osebna odškodninska odgovornost oseb, ki dajejo navodila. Predstavniki stranke DeSUS naj bi po naših informacijah predlagali dopolnilo, s katerim bi za morebitno prikrajšanje Kada zaradi izvrševanja navodil nadrejenega holdinga slednji nosil odgovornost oziroma nadomestil morebitno prikrajšanje, ali bo to zadovoljilo predstavnike upokojencev, pa ni jasno.

ZDUS proti prodaji Triglava

ZDUS pa še vedno ostro nasprotuje predlogu zakonskega določila, po katerem bi lahko vodstvo SDH samostojno razpolagalo z nekaj manj kot 35-odstotnim deležem Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) v Zavarovalnici Triglav. Kot je pojasnil Mirko Miklavič iz ZDUS, so prepričani, da čas za prodajo zavarovalnice v trenutnih gospodarskih razmerah in tako nizki boniteti Slovenije ni pravi. Predlog zakona sicer predvideva, da mora prve smernice in strategijo upravljanja naložb vlada v državni zbor predložiti najkasneje en mesec po sprejemu zakona, ki bi ga lahko uvrstili že na septembrsko sejo državnega zbora.

Predstavniki poslanskih skupin bodo pogajanja o novem načinu upravljanja državnega premoženja nadaljevali prihodnji teden, ko naj bi se sestali zadnjič. Odprta so še vprašanja glede sestave nadzornega sveta holdinga, katerega štiri člane po sedanjem predlogu imenuje vlada, enega na predlog ekonomsko-socialnega sveta, štiri bodo imenovale poslanske skupine, enega pa komisija za nadzor javnih financ. S predlogom zakona se bodo v petek seznanili tudi socialni partnerji v ekonomsko-socialnem svetu.