S francoskega ministrstva za kmetijstvo so sporočili, da bo klic odločal o tem, ali se bo prvič sestal forum za hiter odziv skupine G20. To telo je bilo ustanovljeno lani z namenom spodbujanja zgodnje razprave med nosilci odločanja o neobičajnih razmerah na trgu s ciljem izogniti se enostranskim ukrepom. "Če bo položaj, v katerem smo se znašli, to zahteval, bi se lahko forum za hiter odziv sestal že konec septembra," so povedali na ministrstvu in dodali, da bo šlo lahko v takšnem primeru za osebno srečanje ali konferenčni klic. "Cilj vsega je dogovor o našem položaju in preprečitev ukrepov, kot je izvozni embargo, ki bi vsem povzročili škodo," so še dejali.

Izogniti se želijo najhujšemu

Koruza je rekordno nizko ceno dosegla v petek, ko je ameriško kmetijsko ministrstvo najavilo zmanjšanje proizvodnje za 17 odstotkov. To pa je le okrepilo strah, da se bo ponovila kriza cen hrane iz leta 2008. V konferenčnem klicu bodo obravnavali francosko poročilo o cenah kmetijskih izdelkov iz preteklega meseca, ki ga je pripravil kmetijsko-tržni informacijski sistem (Amis). Ta sistem je bil zasnovan lani. Namen vsega pa je preprečitev ponovne krize. Francija trenutno predseduje tako Amisu kot Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). Vajeti slednje bodo oktobra prevzele ZDA. "Francija in ZDA bosta ostali pozorni na vsako novo informacijo, ki se bo pojavila in bo upravičila sejo foruma za hiter odziv," je dejal francoski minister za kulturo Stephane Le Foll.

Forum sicer nima pooblastil za odrejanje zavezujočih odločitev za države članice, vendar je upati, da bo razprava odvrnila posamezne države od sprejemanja enostranskih ukrepov. Rusija je pred dvema letoma za skoraj leto dni zaradi suše prepovedala izvoz žita. Nihče še ne ve, ali se lahko letos pripeti kaj podobnega. V konferenčnem klicu bodo razpravljali, kaj lahko države storijo, da se izognejo najhujšemu. To bo prva razprava, po kateri bodo verjetno sklicali sestanek, čeprav nič še ni dorečenega.

Pričakujejo padavine, ki pa bodo prišle prepozno

Padavine in nekoliko nižje temperature za prihodnji teden napovedujejo olajšanje, vendar je bila ogromna škoda na pridelkih že povzročena. "Gre za izboljšanje razmer, kar bo nekoliko omililo škodo, ne vidim pa nobene velike izboljšave," je povedal meteorolog John Dee. Vročina je ogromno škodo že povzročila, padavine bodo koristile le žitaricam pozne setve.

Ameriška vlada je v petek podala sveže podatke pridelave, ki kažejo močno zmanjšanje pridelka, saj je bila dnevna temperatura v zadnjih tednih okoli 38 stopinj Celzija. Ameriško ministrstvo za kmetijstvo je v petek objavilo šokantno poročilo. Nekateri škodo primerjajo s katastrofalnim letom 1930. Letošnji pridelek koruze bo verjetno padel pod 11 milijard mernikov (en mernik je 35,3 litra).

Preberite še: Bomo meso v prihodnosti namesto v mesnicah kupovali v laboratorijih?