Nestanovitne cene živil, rast svetovnega prebivalstva in skrb za okolje so samo nekateri izzivi, s katerimi se mednarodne organizacije, med njimi tudi Združeni narodi (ZN), ukvarjajo že dolgo časa, še več pozornosti pa bodo ravno te teme potrebovale v prihodnosti. Predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim je danes dejal, da kratkoročna rast cen hrane ne sme pripeljati do dolgoročnih posledic za najrevnejše in najbolj ranljive države na svetu, več v članku Visoke cene hrane: "Izogniti se moramo katastrofalnim posledicam za mlade".

"Vračamo se v čase, ko je bilo meso dostopno le višjim slojem družbe"

Rezultati prehrambene raziskave opravljene v Veliki Britaniji so nakazali, da bodo imele cene mesa velik vpliv na naše prehrambene navade v prihodnosti. Nekateri strokovnjaki v živilski industriji napovedujejo, da se bo cena mesa v naslednjih sedmih letih celo podvojila, meso pa bo zaradi tega postalo luksuzna dobrina. "Naraščanje cen pomeni, da se vračamo v čase, ko je bilo meso dostopno le višjim slojem družbe," meni britanska živilska analitičarka Morgaine Gaye in dodaja: "Zaradi tega smo pričeli z iskati vrste hrane, ki bo zapolnila to vrzel."

Insekti ali "miniživina", kot jo imenuje, bo postala stalnica naše prehrane, trdi Gayeva. Insekti zagotavljajo ravno toliko hranilne vrednosti kot meso in so dober vir beljakovin, je še potrdila raziskava na nizozemski univerzi Wagenigen. Poleg tega vzreja insektov stane manj kot vzreja goveda, poraba vode je pri tem manjša, na svetu pa obstaja približno 1400 vrst užitnih insektov, še piše v študiji.

Končno živilo bo podobno mletemu mesu

Gayeva se sicer strinja s tem, da velik delež ljudi na svetu ni ravno ravno pristaš prehranjevanja z insekti in žuželkami, saj jim že ob misli na to postane rahlo slabo. Prehrambena analitičarka pa na problem ne ravno okusnega izgleda insektov odgovarja z besedami: "Insekti kot so črički in kobilice bodo zmleti v zelo fino maso, tej masi pa bodo dodane še druge snovi in začimbe zaradi česar bo končno 'živilo' zelo podobno mletemu mesu."

V relativno velikem delu svetovnega prebivalstva pa kot del običajne prehranjevalne kulture že predstavljajo te male živali. Gosenice in kobilice so popularni "prigrizki" v Afriki, ose so delikatesa na Japonskem, na Tajskem pa pogosto jejo Čričke.

Preberite še:

Ekstremna suša potiska cene hrane v višave