Generalni sekretar urada predsednika republike Uroš Krek je kot predstojnik urada in kot član koordinacijskega odbora za državne proslave včeraj poslal pismo predsedniku odbora in generalnemu sekretarju vlade Božu Predaliču. Od njega pričakuje pojasnila, kdo je namesto odbora kot odgovornega organa za organizacijo osrednje državne proslave ob dnevu državnosti sprejel odločitve o spremembah scenosleda proslave, vabljenju praporščakov in izvedbi slovenske himne. "V šestem členu ustave je kot slovenska himna določena Zdravljica. V istem členu je zapisano, da uporabo grba, zastave in himne ureja zakon, ta pa v petem členu podrobneje določa, da je himna sedma kitica te pesmi," so se v Türkovem uradu odzvali na sporno predvajanje slovenske himne v sklopu petkove proslave ob dnevu državnosti.

"Koalicija se je danes ukvarjala z realnimi problemi, ki jih ima ta država. Nekaj besed, približno pet odstotkov celotnega časa, pa smo namenili proslavi," je včeraj po nekaj več kot štiriurnem sestankovanju sprva s predsedniki vseh parlamentarnih strank, nato z vodstvi koalicijskih partneric in nazadnje samo s predsedniki koalicijskih strank sporočil premier Janez Janša. In očitno uspešno pomiril strasti znotraj koalicije. Namesto da bi odgovoril na vprašanje, kdo je napisal govor povezovalca petkove proslave, se je Janša razgovoril o po njegovih besedah edinem govoru na proslavi, to je govoru Danila Türka. "Njega sem kot govornika predlagal sam, kar je bila edina moja napaka. Večina članov odbora za proslave je želela za govornika mene, ampak sem želel, da je to proslava, ki ne bo spet vzbujala takšnih in drugačnih reakcij. Če me danes vprašate, mi je za to žal. Mislim, da je bil to edini del proslave, ki ga gre res obžalovati," je poudaril premier.

Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je po predčasnem odhodu s sestanka parlamentarnih strank ocenil, da proslava "pomeni, da ne velja nič od tega, kar so zapisali v svoji koalicijski pogodbi". Ker po njegovi oceni proslave ni pripravila SDS, temveč vlada, meni, da morajo prevzeti odgovornost in popraviti koalicijsko pogodbo ali pa povedati, da imajo pogodbo zaradi lepšega, in oditi po svoje. Prvaki vseh treh koalicijskih strank - DL, SLS in DeSUS, ki so v preteklih dneh ostro protestirali proti vabljenju le dela praporščakov, so po sestanku s premierjem delovali pomirjeni. Gregor Virant, Radovan Žerjav in Karl Erjavec so namreč imeli enotno mnenje, da bodo v prihodnje v izogib podobnim "incidentom" več pozornosti namenili pregledovanju scenarijev državnih proslav. bp, aa