Na ponedeljkovi seji nadzornega sveta Pivovarne Laško so nadzorniki sprejeli odločitev, da bo družba svoj četrtinski delež Mercatorja prodala samostojno, v kolikor ji o skupni prodaji ne bo uspelo prepričati preostalih večjih lastnikov. S skoraj enomesečno zamudo so nadzorniki potrdili letno poročilo skupine ter predstavili poslovanje za prve tri mesece letošnjega leta. Količinska prodaja se je znižala za 8 odstotkov, kar gre pripisati predvsem padcu kupne moči potrošnikov ter visokim trošarinam.

Že predpretekli petek je nadzorni svet Mercatorja imenoval novega predsednika uprave, Tonija Balažiča, ki bo vodenje trgovske družbe prevzel 1. junija. Med največje izzive, ki ga čakajo, sodijo povečevanje prihodkov in dobičkonosnosti v zaostrenih razmerah ter morebitna monetizacija nepremičnin. Prihodki so sicer v prvem četrtletju letošnjega leta beležili rast v višini 3,6 odstotka, medtem ko je dobiček strmo padel, in sicer z 10,2 na 0,7 milijona evrov.

Med pomembnejšimi sklepi skupščine kranjske Save sodi imenovanje novega nadzornega sveta družbe, pri čemer pa ni bil sprejet prvotni predlog prejšnjega nadzornega sveta, ampak nasprotni predlog sklepa Merkurja. Delničarji so aktualni upravi in nadzornemu svetu podelili razrešnico, kljub nasprotovanju mnogih delničarjev pa je bila razrešnica podeljena tudi nekdanji upravi. Z namenom razdolževanja Sava prodaja svoje premoženje. Prodaja nepremičninske dejavnosti Zavarovalnici Triglav se končuje, za gumarski del, ki predstavlja najvitalnejši del holdinga, pa še pridobivajo ponudbe potencialnih kupcev.

Tako na skupščini delničarjev Petrola kot tudi skupščini Žita je bila potrjena predlagana višina dividende. Delničarji naftnega trgovca bodo za vsako delnico prejeli izplačilo dela bilančnega dobička v višini 8,25 evra bruto, višina dividende pri Žitu pa znaša 3,2 evra bruto. Petrol je objavil tudi dobre poslovne rezultate za prvo četrtletje, saj so se konsolidirani prihodki zvišali za 21 odstotkov, čisti dobiček pa je bil ob 12,9 milijona evrov višji za 32 odstotkov.

Četrtletne podatke so objavila tudi nekatera druga pomembnejša slovenska podjetja. Prihodki Aerodroma Ljubljane so se znižali za skoraj 7 odstotkov, čisti poslovni izid pa za kar 21 odstotkov. Nekoliko bolje je poslovalo Gorenje, kateremu so se prilagojeni prihodki (lanskoletna odprodaja Istrabenza Gorenja) znižali za 5,6 odstotka, kljub temu pa je podjetje doseglo višji dobiček od lanskoletnega in tudi načrtovanega. Poslovni prihodki Luke Koper so se povišali za 3 odstotke, a zaostali 4 odstotke za načrtom. Čisti poslovni izid je znašal 2,6 milijona evrov, kar predstavlja kar 40-odstotno znižanje v primerjavi z lanskoletnim primerljivim obdobjem.

Že v uvodu je bilo omenjeno, da se vrednost indeksa slovenskih delnic SBITOP v preteklem tednu praktično ni spremenila. Cene delnic Krke, Luke Koper, Petrola, Telekoma in Zavarovalnice so se spremenile za manj kot odstotek. Med pomembnejšimi delnicami se je najbolj podražila cena delnice Mercatorja (+2,36 odstotka), najbolj pa se je pocenila delnica Nove KBM (-6,86 odstotka).

Prispevek izraža trenutno stališče avtorja in ne nujno tudi družbe, v kateri je zaposlen. Prispevek ne predstavlja priporočila za nakup ali prodajo finančnih instrumentov.