Ministrstvo želi tako omiliti bančni krč v podjetniškem sektorju, saj podjetja z omenjenimi garancijami hitreje pridobijo bančni kredit, ker garancije predstavljajo od 60 do 80 odstotkov višine najetega kredita, kar pomeni manjšo stopnjo tveganja za banke. Hkrati krediti, ki jih podjetja najemajo s pomočjo garancij Slovenskega podjetniškega sklada, za podjetja pomenijo cenejši bančni vir, saj je obrestna mera subvencionirana in po šestmesečnem EURIBOR trenutno znaša + 1,95 odstotka.

Na Slovenskem podjetniškem skladu so pojasnili, da bodo še ta mesec objavili tudi drugi del sredstev za garancij za tehnološko inovativne projekte, ki temeljijo na lastnem znanju in razvoju, poleg tega pa v poštev pridejo tudi projekti širših tehnoloških izboljšav, ki povečujejo konkurenčne sposobnosti podjetij in izboljšujejo njihov položaj na trgu. Maksimalna višina kredita, za katerega lahko podjetje koristi garancijo sklada, je 1,5 milijona evrov, za obratna sredstva pa se kredit giblje med 100.000 in 200.000 evri.

Tik pred objavo tudi razpis P2

Kot je povedala direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič, je sklad lani odobril skoraj 400 garancij v višini 74 milijonov evrov, kar je skupaj naneslo za približno 112,5 milijona evrov bančnih kreditov malih in srednje velikih podjetij.

Zagonska podjetja že nestrpno pričakujejo tudi njim namenjen razpis P2, na katerem lahko pridobijo do 70.000 evrov za prva tri leta razvoja podjetja. Razpis v višini štirih milijonov evrov bi namreč moral biti objavljen že februarja, ko se je zaključilo tudi prijavljanje tekmovanje Start:up Slovenija, eden od pogojev za pridobitev sredstev razpisa.

Maja Tomanič Vidovič je pojasnila, da bo tudi P2 objavljen še ta mesec. Potem ko je vlada minuli četrtek potrdila predlog rebalansa proračuna, so na ministrstvu začeli pripravljati vse potrebno za objavo razpisa, koliko sredstev bo razpisanih in kdaj točno, pa bo znano še ta teden, je povedala direktorica sklada.

Pričujejo okoli 150 prijav

Na skladu sicer predvidevajo, da se bodo na razpis prijavila vseh 124 podjetij, ki so se prijavila na tekmovanje Start:up Slovenija, in tudi nekaj podjetij, ki na tekmovanju niso sodelovala. Tako naj bi se po njihovih ocenah za sredstva potegovalo okoli 150 podjetij. Pridobivanje točk glede na uvrstitev na tekmovanju Start:up je sicer razdeljeno na skupine po 8 podjetij, od katerih prvih 8 podjetij prejme 25 točk, drugih 8 24 in vsakih nadaljnjih 8 po eno točko manj.

Zamujanje z objavo razpisa je sicer naletelo na precej neodobravanja med startupi, ki vse do razglasitve zmagovalca tekmovanja Start:up Slovenija niso izvedeli, koliko točk so zbrali in kakšne so njihove možnosti za uspeh na razpisu.