Pri Senici tudi poslovanje drugih njegovih podjetij, pogodbe," je prek elektronskega naslova uredništvu pisal Svarun, ki dokumente ocenjuje kot "uporabne za kvalitetne članke". Elektronskemu sporočilu je pripel tudi vzorec elektronske pošte iz pisarne Čeferin, ki naj bi bila naslovljena na ministra za notranje zadeve.

Peter Čeferin: Amater ni naredil škode

V odvetniški pisarni Čeferin so nam spletni napad potrdili, a hkrati zagotovili, da so bili v napadu izpostavljeni le nepomembni podatki. "Amater, ki je poskušal vdreti v naš računalniški sistem, nam ni povzročil nobene škode. Menda se je dokopal do nekega nepomembnega dopisa v elektronski pošti enega naših tajnikov. Podatki, ki se nanašajo na naše stranke, pa so maksimalno zaščiteni. Določene podatke hranimo celo v sefu, če bi se slučajno pojavil heker, ki je vdrl v računalniške podatke Pentagona. Zato se mi s to zadevo ne bomo ukvarjali. Če je vse, kar pravijo na Slovenskih novicah, res, gre za uradno pregonljivo dejanje in naj ustrezni organi ukrepajo po uradni dolžnosti. Dopisa, do katerega se je dokopal heker, mi sicer sploh nismo poslali ministru za notranje zadeve, ampak ga je neka prizadeta oseba razposlala na več naslovov - tudi ministru in na naslov naše odvetniške pisarne," nam je včeraj povedal Peter Čeferin.

Precej manj zgovorni so bili v odvetniški pisarni Mira Senice. Potrdili so le, da so navedbe o napadu točne, večje škode pa naj ne bi utrpeli. "Zaupni podatki naših strank niso bili ogroženi, napad pa je bil nemudoma ustavljen. Dogodka dodatno ne bomo komentirali," je včeraj sporočil izvršni direktor odvetniške pisarne Mira Senice, Damijan Gregorc.

Na pomoč poklicali SRC, ne pa tudi policije

V podjetju SRC d.o.o. so nam potrdili, da sta jih obe odvetniški pisarni zaprosili za pomoč, nakar so njihovi vzdrževalci informacijskih sistemov pregledali njihove računalnike. Našli so program, ki je deloval kot virus, ga onesposobili in tudi onemogočili nadaljnje odtekanje podatkov. "Prej je pobiral, kar je pač lahko, vendar v odvetniških pisarnah pravijo, da do dodatno kriptiranih podatkov ni mogel. Šlo naj bi predvsem za javno dostopne spise," nam je včeraj pojasnila Alenka Štefanič Splichal iz SRC. Kako izpopolnjen je bil škodljivi program in kako je deloval, pa nam včeraj v SRC še niso znali pojasniti.

Četudi sta odvetniški pisarni takoj, ko sta izvedeli za vdor, poklicali na pomoč vzdrževalne službe SRC, pa policistov tudi včeraj nista obvestili. Vinko Stojnšek z ljubljanske policijske uprave nam je potrdil, da oškodovanci prijave o kaznivem dejanju napada na informacijski sistem na policijo niso podali. "Policija bo v nadaljevanju preverila okoliščine primerov in če bodo potrjeni znaki uradno pregonljivega kaznivega dejanja, bo sama začela predkazenski postopek," je pojasnil Stojnšek.