Zaključna slovesnost bo torej v četrtek, 22. marca, ob 18. uri, na Odru pod zvezdamu Lutkovnega gledališča v Ljubljani, ko se začne sprejem, pol ure pozneje pa se bo takoj po prihodu častnega gosta, predsednika republike dr. Danila Türka, začel uradni program. Uvodni nagovor bo pripadel mag. Andreju Vizjaku, ministru za delo, družino in socialne zadeve. Ministrstvo je tudi častni pokrovitelj Zlate nit že vse od njenega začetka pred petimi leti. Program slovesnosti bo letos prepleten z lutkami in gledališkim pogledom na vodenje sodelavcev ter video posnetki izjav finalistov, ki smo jih ujeli pred zaključnim izborom.

Zlata nit 2011 je posebna z več vidikov. To je že peti Dnevnikov zaporedni izbor najboljšega zaposlovalca in je v primerjavi s preteklimi močno nadgrajen. Že na lanskoletnem majskem srečanju članov strokovnega sveta so se zavzeli, da k prijavi v Zlato nit spodbudijo več proizvodnih podjetij in to jim je tudi uspelo, in ne le, da je v Zlati niti 2011 več prijavljenih proizvod podjetij, tudi med finaliste so se uspešno prebila, kar bo v prihodnje pomemben zgled in spodbuda drugim podjetjem iz proizvodnje.

Dnevnikova ekipa so po izboru Zlata nit 2010 ni vzela prav veliko predaha, pač pa se je osredotočila na predstavljanje novega izbora, pete Zlate niti po vrsti, tudi na terenu. Tako so poleti delavnico pripravili skupaj z Gospodarsko zbornico Dolenjske in Bele Krajine, septembra pa na Štajerski gospodarski zbornici, Zlata nit je bila s predavanjem in pogovorom z najboljšimi zaposlovalci predstavljena na Karieri ter Poslovni informativi, na IEDC-Poslovni šoli Bled ter na mednarodni konferenci Inštituta za razvoj družbene odgovornosti – IRDO v Mariboru. Dnevnik pa je ob vsem tem uspel privabiti k sodelovanju novega partnerja Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije.

Še nekaj statistike Zlate niti 2011. V izbor Zlata nit se je prijavilo 111 podjetij. Od Zlate niti 2007 pa do letos petega izbora se je vsako leto na seznam 101 najboljšega zaposlovalca uvrstilo 24 podjetij. To so:
AC Lovše
Bauhaus
BDO Revizija
Bisnode
Blažič, robni trakovi
Četrta pot
Diners club SLO
Elektronček
Elvez
Gonzaga-pro
IMAS
Infotehna Skupina
Krka
MDM
Medis
Metal Ravne
Microsoft
mimovrste =)
Plan-net
S&T Slovenija
Si.mobil
Slovenijales Trgovina
VIVO catering
Zavarovalnica Maribor

V Zlati niti 2011 na seznamu 101 najboljšega zaposlovalca na novo zasledimo 35 podjetij, medtem, ko se je v vseh petih letih Zlate niti med finaliste uvrstilo 59 različnih podjetij. Podjetja so v izboru Zlata nit umeščena v tri kategorije: mala (do 50 zaposlenih), srednje velika (več kot 50 in do 250 zaposlenih) ter velika podjetja (več kot 250 zaposlenih). Za sodelovanje so se odločila podjetja različnih velikosti, predvsem pa različnih dejavnosti. Med 101 najboljšim zaposlovalcem je 51 malih podjetij, 33 srednje velikih podjetij in 17 velikih podjetij.

V vseh skupaj je kakovost odnosov med organizacijo in njimi ocenjevalo 7.709 zaposlenih. Povprečna ocena kakovosti odnosa med zaposlenim in organizacijo med 101 najboljšim zaposlovalcem je letos 3,72, medtem ko je bila v Zlati niti 2010 3,67. Izvedba ankete med zaposlenimi je potekala v obdobju od oktobra 2011 do sredine januarja 2012.

Vprašalnik je izpolnilo 7.709 zaposlenih, 46 odstotkov vprašanih je na anketo odgovarjalo v pisni obliki, 54 odstotkov pa elektronsko. Od tega se je 59 podjetij odločilo za elektronsko reševanje, 15 podjetij za klasično pisno, 27 podjetij pa je izbralo kombinacijo obeh možnosti reševanja.

Pogledali smo, katere trditve od 39, ki so razdeljene v šest tematskih sklopov, so zaposleni ocenili najbolje in katere z najnižjimi ocenami. 1 pomeni najslabšo oceno, 5 pomeni najvišjo oceno. Najbolje so bile ocenjene trditve:
Ni mi vseeno, kako se dela v podjetju
Vsel-a sem, ko sodelavcu nekaj uspe.
Jasno mi je, kaj se od mene pričakuje pti delu.
Naloge, ki so mi zaupane, zame niso prezahtevne.
Zavedam se vpliva mojega dela na delo sodelavcev.
Ponosen sem, da sem član našega podjetja.

Najnižje pa so bile ocenjene trditve:
Pri delu, ki ga opravljam, pridejo do izraza samo nekatere moje sposobnosti.
Delo za službo opravljam tudi izven delovnega časa.
V zadnjem letu sem imel-a v podjetju pogovor o mojem napredku.
V podjetju se na splošno izogibamo tveganim projektom.
V zadnjem mesecu sem od nadrejenega dobil-a priznanje ali pohvalo za dobro delo.