Zhou je na ta način ponovil torkove besede kitajskega premiera Wen Jiabaa, da je Kitajska pripravljena na poglobitev sodelovanja pri razreševanju dolžniške krize območja držav s skupno evropsko valuto, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Kot je v torek po pogovorih z voditelji EU v Pekingu dejal predsednik vlade Wen Jiabao, bo Kitajska še naprej vlagala v obveznice evropskih držav in je pripravljena povečati udeležbo v prizadevanjih za rešitev evropske dolžniške krize," je na odprtju dogodka o evru, ki sta se ga v kitajski prestolnici udeležila tudi predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, poudaril guverner kitajske centralne banke.

Po njegovih besedah drugo največje gospodarstvo na svetu zaupa v evro. "Verjamemo, da bodo evropski narodi, če bodo sodelovali, sposobni odpraviti težave, s katerimi se soočajo," je še izpostavil.

Četudi se Kitajska uradno ni zavezala k reševanju evropskih težav, pa po Zhouovih besedah ni zmanjšala naložb v Evropi.

Wen Jiabao je v torek med drugim navedel, da si Kitajska želi, da bi Evropa, njena največja trgovinska partnerka, ohranila "stabilnost in blaginjo".

Trgovinske vezi med EU in Kitajsko so se v zadnjem desetletju bistveno okrepile in Kitajska je za ZDA druga najpomembnejša gospodarska partnerica unije. Blagovna menjava med stranema dnevno preseže milijardo evrov.

Izvoz EU na Kitajsko se je s 26 milijard evrov v letu 2000 povečal na 113 milijard evrov v letu 2010, uvoz iz Kitajske pa s 75 milijard evrov leta 2000 na 283 milijard evrov v letu 2010.