Otipljivih rezultatov skoraj teden dni trajajočega Xijevega obiska v ZDA ne bo, saj je namenjen predvsem navezavi osebnih stikov med človekom, ki bo na čelu Kitajske naslednjih deset let, in Obamo, ki upa, da bo novembra izvoljen za nov štiriletni mandat. Xija je v ZDA sicer povabil podpredsednik Joseph Biden, ki je skupaj z državno sekretarko Hillary Clinton gostu danes tudi pripravil kosilo.

58-letni Xi se bo v okviru obiska pogovarjal tudi s predstavniki ameriškega kongresa in drugimi visokimi predstavniki administracije, med drugim z obrambnim ministrom Leonom Panetto. Beseda bo tekla o novem vojaškem pozicioniranju ZDA v svetu, ki daje večji poudarek azijsko-pacifiški regiji. Panetta bo skušal gosta prepričati, da to ni naperjeno proti Kitajski, katere vojaška moč zadnja leta narašča skupaj z gospodarsko.

Xi je v pogovoru za časnik Washington Post opozoril, da si države v regiji ne želijo povečevanja ameriške vojaške prisotnosti, a dodal, da je regija dovolj velika za obe veliki sili. Sicer pa v pogovorih prevladujejo gospodarski odnosi. Xi v sredo potuje še v Iowo, ki jo je obiskal že tudi leta 1985 kot tedanji nižji partijski uradnik, ter v četrtek v Los Angeles, kjer se bo srečal s poslovneži.

Obama je v kratki izjavi pred današnjim srečanjem izpostavil naraščajoč pomen sodelovanja med obema velesilama na gospodarskem in drugih področjih. Kot je dejal, so skušali v luči izrednega razvoja Kitajske v zadnjih dveh desetletjih poudariti, "da skupaj z naraščanjem moči in blaginje prihaja tudi večja odgovornost". "Delali bomo skupaj s Kitajsko, da zagotovimo, da bodo za vse veljala enaka pravila, ko gre za svetovni gospodarski sistem," je še dejal.

Obama mora biti v odnosu do visokega kitajskega gosta hkrati gostoljuben in previden, saj ga pozorno opazujejo republikanski predsedniški kandidati. Ti ga kritizirajo, da je preveč popustljiv do Kitajske, ki z nepoštenimi trgovinskimi praksami in manipulacijami valute škodi ameriškim delovnim mestom.

ZDA Kitajski očitajo kršitve pravil mednarodne trgovine z omejevanjem dostopa ameriških izdelkov na kitajski trg, kršitve intelektualnih pravic in podcenjenost kitajske valute. Juan se je v zadnjem letu in pol v primerjavi z dolarjem nekoliko podražil, vendar to za ZDA ni dovolj. Xi je za Washington Post dejal, da skuša kitajska vlada pomiri zaskrbljenost ZDA glede valute in trgovine, a obenem poudaril, da razhajanja ne smejo spodkopati poslovnega sodelovanja med državama.

Iz Bele hiše so sporočili, da je Obama za zaprtimi vrati načel tudi vprašanje človekovih pravic, kar je vedno na dnevnem redu srečanj voditeljev obeh držav. Poleg tega so bile na dnevnem redu teme, kot so Sirija, Iran in Severna Koreja. Kitajska je minuli teden skupaj z Rusijo vložila veto na resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki bi obsodila nasilno zatrtje protestov v Siriji, saj tako v Pekingu kot Moskvi načeloma vztrajajo na načelu nevmešavanja v notranje zadeve držav.

Kaj se je dejansko dogajalo za tesno zaprtimi vrati, ni in ne bo znano, pred kamerami pa sta bila Obama in Xi polna nasmehov in prisrčnosti. Xi je med drugim dejal, da želi z obiskom nadgraditi lanskoletni obisk predsednika Kitajske Hu Jintaa ter utrditi prijateljstvo med narodoma na osnovi medsebojnega razumevanja in spoštovanja.