Tudi današnje najvišje temperature bodo pod nič stopinj Celzija, razen na Primorskem, kjer bo 5 stopinj, pihala pa bo šibka do zmerna burja. Včeraj je tam burja odnašala strešnike in zemljo, gasilci pa so na strehe na Vipavskem, Ajdovskem in Goriškem položili več kot 2000 vreč, napolnjenih s peskom.

Na Hrvaškem zjutraj kar -25 stopinj, pod Velebitom pričakujejo orkansko burjo

Kakšno vreme pa nas čaka konec tedna? Po poročanju Arsa bo jutri pretežno oblačno, v jugovzhodni Sloveniji bo rahlo snežilo, sneg pa bo naletaval tudi drugod. Podobno bo tudi v soboto in nedeljo, količina snega pa bo večja v jugovzhodni Sloveniji.

Morilski mraz: V Ukrajini največ smrti povezanih z alkoholom

Tudi sicer nas še vedno čaka mrzlo vreme. Iznad srednje Evrope se nam približuje višinsko jedro hladnega zraka, k nam bo začel spet pritekati bolj vlažen zrak. Jutranje temperature se bodo gibale med -13 in -7 stopinj Celzija, okoli ničle bodo temperature le na Primorskem.

Foto: Dnevnikovo vreme

Burja na Primorskem se bo v petek popoldne okrepila. V noči na soboto in v soboto popoldne bodo sunki dosegali hitrost od 100 do 140 kilometrov na uro, je povedal dežurni vremenoslovec Arsu Andrej Pečenko.

V Mestni občini Koper (MOK) ob poslabšanju vremenskih razmer občane opozarjajo, da je glede na napovedi mogoče pričakovati povečano število izrednih dogodkov, kot so podrta drevesa, odkrite strehe in zrušeni dimniki.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost v MOK, so prejeli številne telefonske klice občank in občanov, ki so občinske redarje pozivali, naj intervenirajo na cestah ob Luki Koper. Ceste ob luki so namreč te dni zasedla številna tovorna vozila, ki čakajo na vstop na kamionski terminal luke.

Drsanje na zaledenelih rekah in jezerih: Na led nikar ne hodite sami

Na poljih le še kamni

Ker so bila polja v Vipavski dolini že posejana z žiti ali pripravljena na setev, bo škoda zaradi orkanske burje tudi v kmetijstvu zelo velika, je povedala vodja izpostave kmetijsko svetovalne službe Ajdovščina Marta Koruza. Burja je namreč odnesla najboljšo obdelovalno zemljo, da so na poljih ostali le kamni.

Foto: Jani Alič

Zaradi dolgotrajne suše je bila zemlja suha, kmetovalci pa so polja zaradi lepega zimskega vremena že pripravili na novo letino. Burja je zato odnašala najboljšo obdelovalno prst, ki so jo kmetje dolga leta izboljševali in čistili. Nekoliko manj škode je tokratna orkanska burja zato naredila v drugih kmetijskih nasadih, saj so sadovnjaki in vinogradi zatravljeni.

"Zato pa so bili tako kot polja na udaru mladi vinogradniški nasadi, kjer trava še ni zarasla zemlje med trtami," je povedala Koruza. Rastlinjakov na srečo ni prav veliko v tem delu doline, tisti ki so, pa so hudo uničeni, prav tako so uničene tudi povrtnine v njih.

Zaenkrat brez nasvetov

Škoda bo precejšnja, saj predstavlja nabava semen kot tudi ureditev njivskih površin velik strošek za lastnike. Zaenkrat kmetovalcem še ne morejo svetovati, kaj naj naredijo, da bi kar najbolj omilili posledice divjanja burje.

"Najprej bo potrebno počakati na padavine in na otoplitev, da bodo vzklila tista semena, ki so še v zemlji. Večino je namreč odneslo skupaj z zemljo, saj male rastlinice niso še imele močnega koreninskega sistema," je še povedala Koruza.

Foto: Luka Cjuha

Kmetovalci pri kmetijski svetovalni službi že povprašujejo po tem, kaj lahko naredijo in kako lahko zemljo, ki se je nabrala v jarkih ob njivah, pridobijo nazaj. "Čeprav trenutno še nimamo odgovora na to vprašanje, bo potrebno pohiteti, saj bomo, če bomo čakali preveč časa, izgubili še to zemljo," je še pojasnila vodja KS Ajdovščina.

Škoda na vsaj polovici površin

V ajdovski kmetijsko svetovalni službi ocenjujejo, da je bilo z žiti posejanih okrog 200 hektarov poljskih površin v zgornji Vipavski dolini. Škodo je burja naredila na vsaj polovici vseh površin. Prav tako pa ocenjujejo, da je bilo za setev že pripravljenih okrog 200 hektarov polj, kjer je škoda ravno tako precejšnja.

Škodo, ki jo je močna burja povzročila v preteklih dneh, si je danes med obiskom Vipavske doline ogledal tudi poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj.

Zaradi prepovedi tovornega prometa po Vipavski dolini v času močne burje imajo podjetja in obrtniki precej škode. Vozniki tovornjakov opozarjajo, da so ukrepi z zapiranjem ceste, tako hitre kot magistralne, neprimerni. Prav tako bi ob ustrezni protivetrni zaščiti na hitri cesti promet tudi ob močni burji nemoteno potekal dalje.

Zato se bodo v petek na sestanku sešli odgovorni za varnost v prometu in poskušali dogovoriti pogoje za zapiranje ceste ob močni burji.