ACTO so že ratificirale ZDA, Avstralija, Kanada, Japonska, Južna Koreja, Maroko, Nova Zelandija in Singapur. Seznamu pa se bodo kmalu pridružile tudi vse članice Evropske unije ter Mehika in Švica. Gre za sporazum, ki sam po sebi sicer nima pravne teže, vendar pa se z ratifikacijo vsaka država EU obveže, da bo sama poskrbela za pravni okvir, ki bo omogočal izvajanje tega sporazuma.

ACTA je namenjena zaščiti intelektualnih in avtorskih pravic oz. je mišljena kot sredstvo za boj proti ponarejanju oziroma trgovini s ponaredki. Dejstvo, da je bil sporazum dogovorjen v tajnosti, da ga skrivajo pred nevladnimi organizacijami, pa tudi pred parlamenti držav, ki so ga že ratificirale, pa zbuja skrb.

ACTA odpira možnost cenzure spleta

Pokazalo se je, da ima ACTA še en namen, ravno tako kot SOPA namreč odpira vrata proti cenzuri spleta. Kot omenjeno, sporazum vsaki državi odpira možnost sprejemanja zakonov, ki bodo ščitili avtorske pravice.

Anonimni pozivajo k množičnemu napadu na Facebook: Bodite del globalne spletne vojne

Sicer ACTA ne pomeni nujno cenzure spleta, vendar pa vladam dopušča tudi takšno možnost. Edina omejitev, ki ga ACTA postavi, je pravzaprav odredba, s katero države podpisnice sporazuma ne morejo sprejemati novih zakonov, ki bi izhajali iz obstoječega pravnega okvirja, oziroma takšnih, ki bi kršili nekatere obstoječe zakone, ki urejajo človekove pravice.

Težava pa je v manj razvitih državah, ki imajo zelo malo zakonov, s katerimi se regulirajo aktivnosti na spletu. Kar pravzaprav pomeni, da bodo lahko kot podpisnice ACTE svojim državljanom postavile omejitve (in sankcije). Dokler jih zakonodajno telo označi kot "razumne".

Poljska Wikipedija napovedala zatemnitev

Nasprotovanje se je že začelo. Poljska vlada je sporočila, da bo ACTO ratificirala 26. januarja, temu je takoj sledila napoved zatemnitve poljske Wikipedije, kot je to že storila matična Wikipedia zaradi SOPE. Istočasno so se pričeli tudi napadi hekerjev – Anonimni so zrušili uradne spletne strani poljskega premierja in poljskega parlamenta.

Splet je v boju proti ameriškima zakonoma SOPA in PIPA prejšnji teden že izboril veliko zmago. Toda boj za svobodo izražanja se je očitno šele začel.

Preberite še: Katere so nevarnosti, ki jih prinaša SOPA?