"Pogajanja niso na mrtvi točki, vendar pa dogovora nismo dosegli," je v soboto po srečanju s predstavniki oblasti po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal eden od vodij sindikatov Abdulwahed Omar.

Sindikalna stran je na pogajanjih zahtevala povrnitev cen pogonskih goriv na raven pred 1. januarjem (z današnjih 0,94 ameriškega dolarja nazaj na 0,45 dolarja za liter), vlada pa je bila pripravljena cene znižati le za malenkost, izjavo sindikatov povzema ameriška tiskovna agencija AP.

Sindikati bodo stavko, če dogovora danes ne bo, v ponedeljek nadaljevali. Kot piše AFP, uradnega podatka o nadaljevanju pogajanj še ni. Eden od predstavnikov sindikalne strani je sicer dejal, da nadaljevanje pogovorov pričakujejo danes. AP pa navaja, da tiskovni predstavnik predsednika Goodlucka Jonathana ni dosegljiv in da tako ni jasno, ali se bodo pogajanja danes res nadaljevala ali ne.

Danes so se zato kolone avtomobilov na nekaterih bencinskih postajah po državi raztezale čez več ulic. Nekateri vozniki so namreč v strahu, da bodo bencinske črpalke prihodnji teden znova zaprte, na gorivo čakali tudi skoraj štiri ure.

Omar je v soboto na vprašanje, ali bodo, če dogovora s predstavniki oblasti ne bo, ustavili tudi proizvodnjo nafte, kot so zagrozili, odgovoril nikalno. "O tem se dogovarjamo postopoma. Pogajanjem še vedno dajemo priložnost," je izpostavil.

Nigerija je sicer največja afriška izvoznica črnega zlata. Dnevno proizvede več kot dva milijona 159-litrskih sodov nafte in je ključni dobavitelj ZDA in EU. Nemiri v tej državi se z višanjem cen že odražajo na svetovnem naftnem trgu.

Splošna stavka je Nigerijo zajela 9. januarja. Sprožila jo je ukinitev državnih subvencij na energente oz. zvišanje cen pogonskih goriv. Te so se s 1. januarjem podvojile. Stavko je minuli teden spremljalo tudi nasilje. Proti podražitvam je na cestah protestiralo več deset tisoč ljudi.