Madžarsko centralno banko trenutno vodi Andras Simor, ki se ne želi ukloniti zahtevam vlade po ohranjanju nizkih obrestnih mer in daje prednost krotitvi inflacije. Zakon je po mnenju analitikov namenjen spodkopavanju neodvisnosti centralne banke.

Orbanova vlada se je zaradi reforme centralne banke soočila s hudimi kritikami EU, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), vendar opozorila niso zalegla.

Orban je v pismu predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu zagotovil, da vlada ne namerava izkoristiti možnosti združitve centralne banke in regulatorja trga, dokler se Simorju ne izteče mandat. To se bo zgodilo marca 2013.

Orban je zapisal tudi, da je sporni zakon "v vseh vidikih skladen z evropsko zakonodajo". Pripravljen je stopiti v stik z Brusljem in razjasniti podrobnosti, je pozno v petek pojasnil tiskovni predstavnik madžarske vlade Peter Szijjarto.

Neodvisnost nacionalnih centralnih bank je ključen pogoj za vstop v območje evra, ki Madžarsko še čaka. Do zapleta sicer prihaja v času, ko si Budimpešta prizadeva za do 20 milijard evrov vredno previdnostno posojilno linijo IMF in EU.