Kot je po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI za madžarski radio MR1-Kossuth dejal Orban, madžarska zakonodaja "ni stvar nikogar drugega", madžarskim poslancem pa nihče ne bo narekoval, "kateri zakon morajo sprejeti in katerega ne smejo". "Sami si postavljamo cilje in jih tudi izpolnjujemo. Če nam kdo da dober nasvet, se mu zahvalimo, če pa nas želijo odvračati, to vljudno zavrnemo," pa je Orban dejal v zvezi s kritikami, ki so se v zadnjih dneh iz tujine zgrnile na njegovo vlado.

Glede morebitnega dogovora z IMF je madžarski premier pojasnil, da se bo Madžarska v prihodnjih mesecih počutila varneje, če bo imela varnostno mrežo. Obenem pa je zatrdil, da bo država zmogla tudi brez dogovora. Madžarska si želi do 20 milijard evrov vredno posojilno linijo IMF, ki bi jo lahko koristila v primeru, da se pokaže potreba po tem. A država je sredi decembra predstavila predlog zakona, ki je po mnenju analitikov namenjen spodkopavanju neodvisnosti centralne banke. Na čelu te namreč sedi guverner Andras Simor, ki se ne želi ukloniti vladi glede vzdrževanja nizkih obrestnih mer, pač pa daje prednost krotitvi inflacije.

Po naznanitvi spornega zakona so strokovnjaki IMF in EU prekinili pripravljalne pogovore z madžarsko vlado ter zapustili Budimpešto. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je Orbana v zasebnem pismu pozval, naj sporno zakonodajo umakne iz parlamentarne procedure. Poteza je močno zamajala že tako krhko zaupanje vlagateljev v Madžarsko. Država je tako v četrtek na finančnih trgih z izdajo pet- in desetletnih obveznic zbral le 15 milijard forintov (48 milijonov evrov), medtem ko je sprva ciljala na 33 milijard forintov.

Zelo visoka je bila tudi zahtevana donosnost, ki je presegla devet odstotkov. V začetku tedna je podobno neuspešno izpadla madžarska izdaja zakladnih menic, s katero je ta želela zbrati 45 milijard forintov svežega denarja, a je uspela zaradi slabega povpraševanja priti le do 35 milijard forintov. Prejšnji teden je bonitetna hiša Standard & Poor's bonitetno oceno Madžarske znižala na raven ničvrednosti, potem ko je isto novembra storil že Moody's.