Coeureja so v izvršilni odbor ECB konec novembra imenovali finančni ministri EU, sedaj pa je zeleno luč prižgal še Evropski parlament. Dokončno bodo o tem odločili evropski voditelji.

Coeure, 42-letni ugledni francoski ekonomist, ki predava na ugledni pariški družboslovni univerzi Sciences politiques in je obenem drugi najpomembnejši mož francoske zakladnice, bo v izvršilnem odboru zasedel mesto Italijana Binija Smaghija, ki položaj zapušča predčasno.

Razlog za to je prihod Smaghijevega sonarodnjaka Maria Draghija na mesto predsednika ECB. Ker je prvi mož osrednje denarne ustanove območja evra tudi član izvršilnega odbora, bi imela, če bi Bini Smaghi vztrajal do konca svojega mandata (31. maj 2013) Italija v odboru kar dva predstavnika. Francija medtem po odhodu Jeana-Clauda Tricheta s predsedniškega mesta ne bi imela nobenega.

Na to Francija ni pristala, saj imajo v skladu z običajno prakso štiri gospodarsko najpomembnejše članice območja evra (Nemčija, Francija, Italija in Španija) svojega člana. Vprašanje je nekaj časa sprožalo tudi napetosti med Parizom in Rimom, saj se Bini Smaghi kljub zagotovilom italijanske vlade nekaj časa ni želel posloviti.

Coeure je sicer v ponedeljkovem nastopu pred člani odbora za gospodarske in denarne zadeve med drugim ocenil, da so sklepi voditeljev držav in vlad EU o poglobitvi fiskalne in gospodarske integracija v območju evra verodostojni.

Komentiral je tudi uvedbo skupnih evrskih obveznic, ki jih Evropski parlament močno podpira, nasprotujejo pa jim v Nemčiji in drugih fiskalno stabilnih članicah evrskega območja. Zatrdil je, da po njegovem mnenju gre za del rešitve težav območja evra, a ne v tem trenutku.

Tudi Coeure se je odločno izrekel proti vlogi ECB kot posojilodajalca državam v skrajni sili, rekel pa je, da gredo lahko v Frankfurtu še dlje od trenutnih ukrepov za reševanje krize v evrskem območju, pri čemer so vsi ukrepi začasni.