Poslanci in nekdanji člani vlade imajo pač privilegij, da dobivajo enoletno namestilo za brezposelnost. Med kandidati za Državni zbor je tudi kar nekaj posameznikov, ki so v preteklosti že bili deležni enoletnega nadomestila za brezposelnost, zdaj pa poskušajo spet prepričati volivce, da jim omogočijo zaposlitev v relativno dobro plačani državni službi. Takšna sta denimo Bojan Starman na listi Gregorja Viranta in Barbara Žgajner Tavš v Jankovićevi Pozitivni Sloveniji.

Med poslanci, ki so končali svoj mandat 2008, je možnost prejemanja poslanskega nadomestila do konca izkoristilo 27 nekdanjih predstavnikov ljudstva. Med prejemniki nadomestila je bilo najbolj spornih sedem županov, saj bi se vsi lahko zaposlili kot profesionalni župani. Toda raje so svoje delo, sicer slabše plačano kot poslansko, opravljali amatersko in še naprej prejemali nadomestilo.

Virant nadomestilo prejemal brez slabe vesti

Med nekdanjimi ministri Janševe vlade je pravico prejemanja nadomestila do konca izkoristilo osem nekdanjih ministrov in pa  generalni sekretar vlade Božo Predalič. V tej skupini se je znašel tudi sedanji pretendent na mesto predsednika vlade Gregor Virant. „Hja, če imaš po zakonu neko pravico, zakaj je ne bi izkoristil? Ko sem bil minister, sem na to temo tudi pripravil zakon, ki bi to udobno obdobje z enega leta skrajšal na šest mesecev, pa tudi obseg izplačil bi se s sto skrčil na osemdeset odstotkov. Ta zakon sem potem vložil v proceduro, a je bil v koaliciji gladko zavrnjen,“ je v intervjuju za Razgledi.net pred časom pojasnjeval Virant in dodal: „Ker sem prej štiri leta družino na nek način pošteno puščal na cedilu, sem se ji zdaj vsaj malo oddolžil tako, da se od države vzel, kar mi po zakonu pripada. In moram priznati, da nimam na ta račun nič slabe vesti.“ Virant sicer tisto leto ni gledal v zrak in se je honorarno ukvarjal z dobro plačano svetovalno dejavnostjo.

Foto: Luka Cjuha

Nadomestila za nezaposlenost sicer prejemajo tudi že nekateri člani Pahorjeve vlade in tudi nekateri nadomestni poslanci, ki so zapustili Državni zbor, ko se vanj vrnili nekdanji ministri. Nadomestilo tako dobivata nekdanja poslanca Cveta Zalokar Oražem (okoli 4300 evrov bruto) in Vito Rožej (okoli 4000 evrov bruto), ki sta morala ob odhodu Zares iz Pahorjeve vlade poslanska sedeža odstopiti nekdanjemu ministru za visoko šolstvo Gregorju Golobiču in nekdanji kulturni ministrici Majdi Širca.

Koliko prejemajo nekateri nekdanji člani Pahorjeve vlade

Po podatkih s septembrskega plačnega lista slovenske vlade pa pravico do nadomestila izkoriščajo nekdanji ministrici Darja Radić (5.623 evrov bruto) in Irma Pavlinič Krebs (5.673 evrov bruto), nekdanja državna sekretarja Jozsef Győrkős (3.830 evrov bruto do 22. 9.) in Stojan Pelko (5.166 evrov bruto) ter nekdanji minister Henrik Gjerkeš (5.570 evrov bruto), ki je odstopil potem, ko so ga lani decembra vinjenega po novoletni zabavi zalotili policisti.

Številne stranke, ki nastopajo na letošnjih volitvah, sicer obljubljajo, da bodo v Državnem zboru predlagale skrajšanje poslanskega in ministrskega nadomestila. Običajni brezposelni državljani pač niso deležni takšnih privilegijev. Toda vprašanje je, kdo bo izmed novih poslancev bo premogel toliko poguma in načelnosti, da bo glasoval za odvzem lastnih privilegijev.

Prejšnje teme tedna najdete tukaj.