Skupina preučuje potencialne naložbene priložnosti zlasti v letalskem in ladijskem transportu ter hotelirski dejavnosti, torej panogah, kjer je v domovini že sedaj močno prisotna.
Lastnik kitajskih letalskih prevoznikov, nepremičninskih družb, hotelov in trgovin je tako letos portfelju dodal še kontejnersko družbo, največjo špansko verigo poslovnih hotelov in turškega prevoznika letalskega tovora.

Skupina v naslednjih petih letih načrtuje krepitev investicij v tuje premoženje s sedanjih 10 odstotkov celotnega naložbenega portfelja na 40 odstotkov, pojasnjuje izvršni direktor Adam Tan. V istem obdobju pa se utegnejo ob ugodnih gospodarskih razmerah celotna sredstva skupine početveriti na več kot tisoč milijard juanov (111 milijard evrov).

Baloni na kitajskih trgih

Pri skupini HNA, ki je bila sicer ustanovljena leta 2000 in ima podporo oblasti province Hainan, se zanimajo za družbe v Evropi in ZDA zlasti zaradi tega, ker so finančno transparentne in likvidne naložbe, poleg tega pa so zaradi precejšnjih borznih padcev v letošnjem letu ugodne tudi valuacije. Na drugi strani pa so naložbe na Kitajskem manj privlačne zlasti zaradi visoke precenjenosti na nekaterih trgih, vključno z nepremičninskim.

Takšno delovanje predstavlja tudi del širše strategije kitajskih oblasti, ki si s pomočjo naložb v tujini prizadevajo zmanjšati odvisnost domačega gospodarstva od poceni delovne sile in uvoženih surovin. Kitajske družbe so tako letos oznanile 309 velikih naložb in prevzemov v tujini, kar je že šesto zaporedno povečanje na letni ravni.