Regling na Kitajsko potuje le dan zatem, ko so evropski voditelji dosegli dogovor, ki naj bi preprečil širjenje krize v območju evra. Pojavili so se namigi, da bi lahko Kitajska Evropi priskočila na pomoč z obsežnejšo investicijo v rešilni sklad EFSF, a prvi mož sklada to možnost zaenkrat zanika. Zatrdil je, da je čas njegovega obiska nepomemben, saj gre le za redna posvetovanja glede vlaganja v evropske obveznice, ki so še na zgodnji stopnji, poročajo tuje tiskovne agencije.

Je pa poudaril, da najnovejši dogovor evropskih voditeljev predvideva neke nove možnosti. "Do zdaj smo vlagatelje prosili le za sodelovanje v obliki kupovanja obveznic. Noben drug instrument ni bil na voljo," je izpostavil. "Sedaj bomo morda imeli nov instrument in videli bomo, kdo bo v njem sodeloval."

Kot je pojasnil Regling, bo v Pekingu govoril s predstavniki kitajskega finančnega ministrstva in centralne banke. "Zanimivo jih bo poslušati, kot poslušam vlagatelje s številnih drugih koncev sveta," je dejal. Menda upravitelje sklada zanima, kako strukturirati naložbe, da bodo te privlačne za vlagatelje. Ob tem po Reglingovih besedah Kitajsko zanimajo privlačne, trdne in varne naložbe.

Sicer pa so novinarji izpostavili bojazen, da bi lahko Kitajska v zameno za finančni prispevek od Evrope zahtevala posebne trgovinske ugodnosti ali pa recimo utišanje kritik zaradi kršenja človekovih pravic. "S tem se nisem srečal," je zatrdil Regling. "Ne govorim v imenu EU, zato sem za ta vprašanja napačna oseba," je še dejal.

Namestnik kitajskega finančnega ministra Zhu Guangyao je medtem v pogovoru z novinarji izpostavil, da Kitajska čaka na pojasnila, preden se odloči za vlaganja v evropski sklad. "Počakati moramo na razjasnitev tehnikalij in izvesti resne študije, preden se lahko odločimo o investiciji," je poudaril.

Kitajska, druga gospodarsko najmočnejša država na svetu, je v četrtek pozdravila dogovor evropskih voditeljev o reševanju krize v območju evra in ocenila, da bo ta pripomogel k večjemu zaupanju na trgih. "Menimo, da je koristno dvigniti zaupanje na trgu in podpirati trajnostni gospodarski razvoj EU in območja evra," je izpostavila tiskovna predstavnika kitajskega zunanjega ministrstva Jiang Yu.

"Kitajska ima kot pomembna strateška partnerica EU vero v gospodarstvo unije in območja evra. Upamo, da bomo v gospodarstvu EU in območja evra videli stabilnost," je še dejala.

Vprašanja sodelovanja Kitajske pri reševanju evropske krize se je v četrtek dotaknil tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy v pogovoru za francosko nacionalno televizijo. Poudaril je, da Kitajska ne igra ključne vloge pri reševanju območja z evrom, a hkrati ni nobenega razloga, da bi zavračali njeno pomoč. "Zakaj ne bi sprejeli, da Kitajci zaupajo v evrsko območje in vložijo del svojih presežkov v naše sklade in naše banke? Bi raje videli, da jih vložijo v ZDA?" se je spraševal.

Sarkozy je pred tem opravil telefonski pogovor s kitajskim predsednikom Hujem Jintaom. Zatrdil je, da morebitna pomoč Kitajske ne bo ogrozila evropske neodvisnosti. "Če se Kitajci, ki imajo 60 odstotkov svetovnih rezerv, odločijo vlagati v evro namesto v dolar, zakaj to zavračati?" je izpostavil.

Evropski voditelji so v četrtek zgodaj zjutraj dosegli dogovor o celoviti rešitvi krize v območju evra. Ta vključuje dogovor z bankami o znatnem odpisu grškega dolga, dokapitalizacijo bank in krepitev reševalnega sklada za preprečitev širjenja krize.