Telekonferenca se je začela ob 18. uri po srednjeevropskem času, na njej pa so se Papandreu, Merklova in Sarkozy pogovarjali o težavah Grčije in možnih rešitvah za nastali položaj.

Kot so po srečanju sporočili iz urada francoskega predsednika, sta Sarkozy in Merklova "prepričana, da je prihodnost Grčije v območju evra". "Grški premier je potrdil svojo absolutno odločenost, da bodo izvedli vse potrebne ukrepe, s katerimi bi izpolnili dane zaveze," so dodali.

"V luči obširnih govoric v minulih dneh je bilo poudarjeno, da je Grčija integralni del območja evra," pa je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal tiskovni predstavnik grške vlade Elias Mossialos. Grčija je po njegovih besedah odločena, da bo izpolnila vse zaveze, ki jih je dala svojim partnerjem.

Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert pa je sporočil, da sta Merklova in Sarkozy poudarila pomen natančne in učinkovite uresničitve varčevalnih ukrepov Grčije. "To je predpogoj za izplačilo prihodnjih obrokov posojila," je opozoril.

Telekonferenca je potekala v času, ko je grška dolžniška kriza dosegla vrhunec, kar se odraža tudi na finančnih trgih. Mnogi se bojijo, da bo Grčija bankrotirala, omenja se tudi možnost njenega izstopa iz območja evra.

Države v območju evra in Mednarodni denarni sklad sta Grčiji lani zagotovila 110 milijard evrov vredno posojilo, a se pri izplačilu septembrskega obroka zaradi grškega neizpolnjevanja zavez zapleta. V Atene so zato že romala opozorila, da finančnih sredstev ne bo brez korenitih varčevalnih ukrepov in strukturnih reform.

Če Grčija ne bo dobila septembrskega obroka posojila, vrednega okoli osem milijard evrov, bo prihodnji mesec ostala brez denarja za poravnavanje svojih obveznosti. Evroskupina je Grčiji 21. julija sicer odobrila drugi paket finančne pomoči, ki pa prav tako še vedno visi v zraku.

Številne članice območja evra z Grčijo in njenimi težavami pri uresničevanju varčevalnih ukrepov že izgubljajo potrpljenje. Med njimi naj bi bila po poročanju medijev tudi Nemčija, čeprav je Merklova ta teden poudarila, da mora evroskupina držati skupaj in se izogniti "nenadzorovani plačilni nesposobnosti" Grčije.

Italijanski varčevalni paket potrjen sredi izgredov v Rimu

Italijanski poslanci so s 314 glasovi za in 300 glasovi proti dokončno potrdili slabih 55 milijard evrov vreden varčevalni paket. Medtem ko so poslanske skupine pojasnjevale svoje glasove, pa se je pred parlamentom skupina protestnikov spopadla s policisti in proti parlamentarni stavbi metala petarde, dimne bombe in celo živalske organe.

Policisti so protestnike že spravili izpred parlamenta, so se pa ti odpravili proti Koloseju in pri tem povsem blokirali nekatere prometnice v centru mesta, so poročali italijanski mediji.

Varčevalni paket, ki naj bi leta 2013 uravnotežil proračunske prihodke in odhodke, kot glavne ukrepe predvideva zvišanje davka na dodano vrednost z 20 na 21 odstotkov, zvišanje upokojitvene starosti za ženske v zasebnem sektorju s 60 na 65 let leta 2014, triodstotni solidarnostni davek za tiste, ki letno zaslužijo več kot 300.000 evrov ter zaporne kazni za najhujše utajevalce davkov.

Po ocenah največje industrijskega združenja v državi Confindustrie paket ni dovolj ambiciozen, saj temelji na zvišanju davščin, namesto da bi predvidel konkretne reforme, ki bi spodbudile šibko gospodarsko rast. Zato bo po njihovem mnenju še dodatno zadušil produktivnost.

Še bolj kot pomanjkanje strukturnih reform, pa Confindustrio motijo prepiri znotraj vladne koalicije. Namesto odločnega odziva na pritiske vlagateljev na ceno zadolževanja države so politiki postregli z notranjimi razprtijami, so kritični v združenju.

Minister za obrambo Ignazio La Russa je na kritike Confindustrie odgovoril s pojasnilom, da se več kot polovica ukrepov nanaša na krčenje izdatkov ministrstev in lokalnih oblasti in ne višanje davkov. Hkrati pa je poudaril, da večina, s katero je vlada dobila zaupnico v parlamentu, priča o trdni osnovi za vladanje.

Vlada Silvia Berlusconija je potrditev varčevalnega paketa vezala na glasovanje o zaupnici, ki jo je popoldne dobila s 316 glasovi za in 302 proti.

V Demokratski stranki, ki je danes glasovala proti zaupnici vladi in proti varčevalnemu paketu, premiera znova pozivajo k odstopu, saj da je edina rešitev za državo oblikovanje nove vlade z v Evropi kredibilnim voditeljem.