Danes so zaradi nasprotovanja znižanju plač in drugim varčevalnim načrtom začeli stavkati zaposleni v davčnih uradih in v carinski upravi, delo pa so odložili tudi zdravniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za štiri ure so z delom prekinili smetarji, nemir pa se je razširil tudi med lastnike nepremičnin. Grška vlada je namreč minuli konec tedna napovedala nov nepremičninski davek, ki naj bi Grke v povprečju stal štiri evre na kvadratni meter.

Protestno se bodo danes pred parlamentom v Atenah znova zbrali tudi taksisti, ki nasprotujejo liberalizaciji sektorja, k čemur se je Grčija prav tako zavezala v zameno za pomoč EU in IMF.

Grški premier George Papandreu je člane vlade in svoje stranke v parlamentu že pozval k podpori novega svežnja. Pri tem je opozoril, da je na kocki preživetje grškega gospodarstva. "Čas je, da zaključimo boj in Grčiji zagotovimo varnost," je dejal. "Skupaj moramo utišati tiste, ki dvomijo v nas," je dodal.

Članice območja evra so Grčijo opozorile, da bi ji lahko zaradi prepočasne implementacije obljubljenih reform in nedoseganja fiskalnih ciljev odrekle izplačilo naslednje tranše posojila. Maja lani je namreč EU skupaj z IMF Grčijo rešila pred bankrotom s 110 milijard evrov vrednim posojilom, Atene pa so se morale v zameno za pomoč zavezati k ostrim varčevalnim ukrepom.

Nezaupanje v Grčijo se stopnjuje, to pa bi lahko vplivalo tudi na drugo posojilo tej državi, za katerega so se države iz območja skupne valute dogovorile na julijskem vrhu.

Vrednost skupne evropske valute je sicer v ponedeljek primerjavi z japonskim jenom padla na desetletno dno. Trenutno je treba na borzi v Frankfurtu za evro odšteti 1,3646 dolarja, kar je 0,11 odstotkov manj kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja.