Kronična limfocitna levkemija je rakava krvna bolezen, ki nastane iz krvnih celic limfocitov. Vse rakave celice so potomke ene same rakavo spremenjene celice. V osnovi gre za eno bolezen, ki se pojavlja v številnih oblikah, zato je napoved poteka bolezni in zdravljenja močno odvisna od tega, za kakšno podvrsto bolezni gre. Ključen pomen pri tem imajo kromosomske nepravilnosti oziroma citogenetika. Zakaj nekdo zboli za to boleznijo, ne vemo. V nekem trenutku pride do rakave preobrazbe ene same limfocitne celice. Ta se začne nenadzorovano deliti in povzročati krvno bolezen. Bolezen ni dedna, je pa res, da se v nekaterih družinah pojavlja pogosteje. Koliko je vseh bolnikov v Sloveniji, ne vemo, ker se zdravijo v različnih bolnišnicah. Ocenjujejo pa, da jih je več kot 500. Večina bolnikov je pri odkritju bolezni starejših od 65 let, v povprečju pa je starost ob diagnozi kar 72 let. Bolezen je pri moških dvakrat pogostejša kot pri ženskah. Ker je vse več starejšega prebivalstva, je tudi bolnikov s to boleznijo vedno več.

Pogosto se zgodi, da bolezen poteka nenevarno. To pomeni, da ima lahko bolnik povečane bezgavke, za bolezen ve, kar je seveda obremenjujoče, vendar zaradi bolezni nima nobenih težav in in ne bo imel krajšega življenja. Za zdravljenje krvne bolezni se zdravniki odločajo tudi glede na razširjenost bolezni. Velja, da malo razširjene bolezni ne zdravijo, zelo razširjeno pa skoraj vedno. Žal je kronična limfocitna levkemija še vedno neozdravljiva bolezen in jo lahko le zazdravijo, če je tako razširjena, da bolniku povzroča težave. Zdravijo jo s kemoterapijo ali imunoterapijo ali kombinacijo obeh načinov zdravljenja.

Ko človek izve, da ima kronično limfocitno levkemijo, se mu lahko zazdi, da se mu bo življenje v hipu povsem spremenilo. Vendar ni tako, veliko ljudi, ki jim najdejo to bolezen, kakovostno živi še vrsto let. Veliko napotkov in izkušenj, kako se spoprijemati s to boleznijo, bodo našli tudi v tej knjižici. lo