Ali bo Klemenčičevi uspelo preprečiti stečaj G Skupine, ki je nastala z razdelitvijo borznoposredniške družbe GBD na dve podjetji, bi bilo lahko znano že sredi prihodnjega meseca. "V sredini avgusta je razpisan narok, na katerem se bo ugotavljalo, ali so podani razlogi za začetek stečajnega postopka G Skupine," so nam pojasnili na sodišču. Ob tem so še poudarili, da stečajni postopek zoper G Skupino še ni bil začet, saj sklep o začetku postopka še ni bil izdan. Klemenčičeva včeraj na naša vprašanja glede stečaja G Skupine ni želela odgovarjati, "saj da niso javna delniška družba." Pojasnila pa je, da spor zaradi obvodnega financiranja Gorenjske banke, ko je ta prek njih plasirala svoja sredstva v Merfin, obstaja in ga rešujejo. Za pojasnila smo se obrnili tudi na predsednika uprave Gorenjske banke Gorazda Trčka, ki pa na naša vprašanja ni želel odgovarjati. V banki so nam povedali le, da so "poslovna razmerja med banko in njenimi komitenti poslovna skrivnost".

Finančne težave G Skupine, ki se je v začetku leta preimenovala iz GBD Skupina in hkrati sedež podjetja preselila iz Kranja v Ljubljano, so se začele prav s propadom menedžerskega prevzema Merkurja, v katerem je bila G Skupina ena izmed sofinancerk. V minulem letu je G Skupini Merfinu sicer uspelo zapleniti 3,4-odstotni delež Merkurja, vendar je na tak način poravnala le za približno milijon evrov terjatev. Merfin je namreč konec lanskega decembra G Skupini še vedno dolgoval 5,1 milijona evrov.

Kakšno je trenutno finančno stanje G Skupine, ni znano. Po podatkih Ajpesa ima G Skupina že od letošnjega januarja blokiran svoj edini račun, ki ga ima odprtega pri SKB banki. Iz letnega poročila G Skupine je sicer razvidno, da je imela družba še konec lanskega decembra skoraj 11 milijonov evrov kapitala in 16 milijonov evrov posojil. Toda letos je prodala več finančnih naložb. Poleg tega je bil na skupščini v začetku januarja sprejet sklep, da se od bilančnega dobička v višini 9,7 milijona za izplačilo dividend nameni 7,3 milijona evrov, pri čemer so dividende zapadle v plačilo že na dan skupščine. Na kakšen način je G Skupina zbrala sredstva za izplačilo dividend, ni znano. Po dostopnih podatkih bi lahko lastniki G Skupine poplačilo prejeli kar v obliki družbe Creinainvest, na katero je kranjski Hotel Creina pred dvema letoma prenesel svoje nepremičnine.

Na dan skupščine, 7. januarja letos, je namreč G Skupina svojim lastnikom (GBD Svetovanje Ani Klemenčič, Kapitaliji Andreja Grzetiča, Dividi Borisa Eržena in družbi Invest AB Anite Eržen in Milene Grzetič) prodala družbo Creinainvest. Ta je imela konec lanskega decembra sedem milijonov evrov premoženja in vsega dobrih 200.000 evrov finančnih in poslovnih obveznosti. V pojasnilih k poslovnim rezultatom G Skupine je Klemenčičeva zapisala, da so Creinainvest prodali po nakupni ceni oziroma brez izgube ali dobička. Ali so prav prek prenosa Creinainvest iz G Skupine na njihove lastnike poravnali obveznosti iz naslova dividend, Klemenčičeva ni želela pojasniti.

matjaz.polanic@dnevnik.si

sebastjan.morozov@dnevnik.si