Slovenski rokometaši so se desetič uvrstili na zaključni turnir stare celine. Največji uspeh so dosegli leta 2004, ko so na domačem evropskem prvenstvu osvojili srebrno kolajno. Na sklepnem turnirju na Hrvaškem leta 2000 so zasedli peto, v Švici leta 2008 osmo, na Portugalskem leta 1994 in na Norveškem leta 2006 deseto, v Španiji leta 1996 in Avstriji leta 2010 enajsto, na Švedskem leta 2002 pa dvanajsto mesto.

Slovenija je v kvalifikacijski skupini 3 osvojila drugo mesto, na šestih tekmah pa je dosegla štiri zmage in doživela dva poraza. Ukrajino je premagala z 31:25 in 43:32, Portugalsko s 34:31 in Poljsko s 30:28, izgubila pa je s Poljsko s 27:32 in Portugalsko z 29:31. Evropsko prvenstvo bo od 17. do 29. januarja prihodnje leto v Beogradu, Novem Sadu, Nišu in Vršcu, žreb skupin pa bo v sredo, 15. junija, v Beogradu.

Slovenskim rokometašem se je že pred dvobojem z Ukrajino "odvalil kamen s srca", za to pa so poskrbeli Poljaki, ki so v Poznanju premagali Portugalce s 30:22. To je pomenilo, da so se izbranci slovenskega selektorja Borisa Deniča ne glede na razplet današnjega dvoboja v Stožicah uvrstili na evropsko prvenstvo.

A slovenski rokometaši so zanemarili to dejstvo, uvodna postava - na vratih je bil Gorazd Škof, na krilnih položajih Dragan Gajič in Jure Dobelšek, na zunanjih položajih David Špiler, Uroš Zorman in Jure Natek ter na mestu krožnega napadalca Peter Pucelj - so začeli naravnost odlično.

Z obrambo 3-2-1 so povsem "paralizirali" visoke in malce bolj okorne ukrajinske rokometaše, v napadu pa kot za stavo luknjali tekmečevo mrežo in si že v deveti minuti priigrali prednost štirih golov (8:4). V tej hitri slovenski igri je predvsem blestel Gajič, ki je do 14. minute, ko mu je Denič namenil odmor, zabil kar šest golov. Denič je do konca prvega polčasa v "ogenj" poslal vse svoje varovance, izjema je bil le Nenad Bilbija, ki so si z zagrizeno igro v obrambi ter hitrim kroženjem žoge v napadu ter občasnimi nasprotnimi (pol)protinapadi v 25. minuti - po dveh zaporednih zadetkih Matjaža Brumna - priigrali osem golov prednosti (20:12), na odmor pa odšli s +6 (22:16).

Slovenski rokometaši v drugem polčasu niso narekovali hudega ritma iz prvega dela, igrali so po sistemu toplo-hladno, v njihovi igri so se izmenjavale vrhunske poteze, a tudi začetniške napake. Ukrajinci so se jim v začetku drugega dela približali na štiri gole zaostanka (23:19), a le nekaj minut kasneje je na današnjem dvoboju izjemno razpoloženi Gajič s serijo zadetkov svoje soigralce znova popeljal do lepega vodstva (27:19).

V 43. minuti je po trku z Maksimom Biegalom na tleh nemočno obležal Matej Gaber. Nesreča mladega gorenjskega krožnega napadalca je malce zmedla slovenske rokometaše, Brumen in Jure Dolenec sta najprej zastreljala dve sedemmetrovki, nato pa so znova ujeli pravi ritem in v 47. minuti prvič na tekmi povedli za deset (34:24). Najvišjo prednost so si priigrali v 56. minuti, ko je Uroš Bundalo povišal na +13 (41:28).