Ta medtem poskusno obratuje že drugo leto. "Morda bi bilo res bolje, če bi se protestne akcije lotili že pred dvema letoma, vendar menimo, da še vedno ni prepozno, da zadevo vzamemo v svoje roke, če odgovorni na občini in krajevni skupnosti res nimajo te moči," nam je zaupal protestnik Janez Vidrih z Blance.

Po besedah vodje shoda Franca Pavlina je ljudem prekipelo do te mere, da so se s številnimi transparenti podali na cesto zaradi tega, ker so… "svoj mir in svojo lastnino dali na voljo državi, da je ta lahko zgradila elektrarno, računajoč, da bodo v zameno dobili pločnike, javno razsvetljavo in kanalizacijo". "Ker se v zadnjih letih ni zgradilo nič od tega, enostavno ni druge poti, kot da na to, da nas imajo za bedake, opozorimo s protestnim shodom in zaprtjem ceste," je še povedal Pavlin in dodal, da bodo akcijo do konca meseca ponovili še dvakrat in da pričakujejo, da jim bodo zahtevano infrastrukturo zgradili v naslednjih štirih letih.

Državno cesto skozi Blanco so po Pavlinovih besedah nazadnje preplastili pred kakimi 30 leti, težki tovornjaki pa so jo ob gradnji HE Blanca dodobra uničili. Pred leti so v kraju dogradili in posodobili osnovno šolo, do katere kljub precej živahnemu avtomobilskemu prometu ne vodi noben pločnik. Krajani Kladja in Krajnih Brd so nezadovoljni tudi zato, ker jih želi občina prevarati glede gradnje kanalizacije. "Ob razgrnitvi DPN za Blanco je bilo jasno rečeno, da bomo dobili posodobljeno cesto s pločniki ter skupno kanalizacijo, zdaj pa nam ponujajo zgolj greznice," nam je razlog za svoj prihod na shod pojasnil Alojz Požun s Kladja.

Sevniški župan Srečko Ocvirk glede urejanja uničenih cest pojasnjuje, da občina svojega soglasja za začetek rednega obratovanja HE ne bo dala, vse dokler investitor ne bo izpolnil vseh zahtev iz prostorskega načrta, v zvezi s pločniki, javno razsvetljavo in kanalizacijo pa je del odgovornosti za zastoj pripisal tudi krajanom samim. "V teh letih smo naleteli na kar preveč težav s pridobivanjem soglasij lastnikov zemljišč, na katerih naj bi gradili pločnike in javno razsvetljavo, kar je zadevo, ki se v občinskih načrtih sicer nahaja že od leta 2003, močno zavleklo. Tudi zato manjka pločnik do šole. Kljub temu lahko rečem, da smo v zadnjih mesecih nekaj zadev le uspeli rešiti," nam je pojasnil Ocvirk, ki meni, da se je tudi glede kanalizacije v odročnejših in redkeje pozidanih naseljih treba odločiti gospodarno in ne emocionalno. To pomeni, da bo občina še naprej vztrajala zgolj pri spodbujanju gradnje hišnih čistilnih naprav.