To ljudsko povpraševanje naj bi se začelo v ponedeljek, ko bodo začeli po pošti pošiljati prve glasovnice vsem prebivalcem Koroške. Referendumske pošiljke naj bi pošiljali do 12. junija, odgovore pa bo mogoče vračati do 17. junija, ko se bo ta referendum po pošti tudi zaključil.

Na referendumu, za katerega se je odločila deželna vlada, bodo prebivalce spraševali, ali se strinjajo z rezultati pogajanj iz 26. aprila, ko so predstavniki zvezne vlade, dežele in slovenskih manjšinskih organizacij dosegli kompromisni dogovor o postavitvi dvojezičnih krajevnih napisov v 164 krajih na Koroškem. Dogovor sicer vključuje tudi druge ukrepe za varstvo slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, pogajalci pa so podpisali tudi skupni memorandum.

Referendum naj sicer ne bi imel nobene pravne veljave in svobodnjaki pa so za vztrajanje pri njem poželi tudi velike kritike. A Dörfler vztraja, da bo referendum pokazal, kaj si prebivalci avstrijske Koroške mislijo o dogovoru, namen tega "ljudskega povpraševanja" pa je v tem, da bi dosegli "dobro vzdušje v deželi".

Aprilski dogovor bo sicer v torek obravnavala tudi vlada na Dunaju. Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, ni pričakovati, da vlada predloga ne bi sprejela. Dogovor naj bi nato romal še v parlament, ki naj bi sprejel poseben ustavni zakon. Po napovedih naj bi spodnji dom parlamenta o tem odločal na julijski seji parlamenta med 6. in 8. julijem, zgornji dom pa 21. julija, navaja APA.